По „заклучувањето“ фабриката на Tesla во Шангај се судира со недостаток на делови

Само една недела откако Tesla, со помош на кинеската влада, успеа повторно да ја отвори фабриката во Шангај, извештаите покажуваат дека фабриката има прекини во производството поради недостаток на делови.

Според Reuters, Tesla очекуваше да произведе само 200 возила во фабриката по стартот- во вторник, а два неименувани извори по две недели  рекоа дека фабриката целосно престанала со работа во понеделникот.

Gigafactory Шангај се обидува да произведе возила преку продолженото затворање во Кина предизвикано од пандемијата COVID-19.

Компанијата дури неодамна можеше повторно да ја отвори фабриката на 19 април по 22-дневен „заклучување“, пишува агенциите.

Повторното отворање беше овозможено со помош на претставници на градот Шангај, кои со денови се „бореа“ да гарантираат дека Tesla може да ги врати вработените во својата фабрика. Изворот е писмо испратено од производителот на електрични автомобили до владата, во кое му се заблагодарува за помошта.

Повторното отворање првично беше успешно, а компанијата произведе 10.757 возила до крајот на април.

По зголемувањето на производството, фабриката произведуваше и до 1.200 возила дневно или околу 1.000 повеќе од очекуваното денес.

И покрај овие високи бројки на производство, Кинеската асоцијација за патнички автомобили (China Passenger Car Association- CPCA) објави дека компанијата продала само 1.512 возила тој месец. Тоа беше најмалку продадено од април 2020 година, а значително помалку отколку во март, кога продаде 65.814 возила.

Иако продажбата во Кина падна за дури 48 отсто во април како резултат на заклучувањето и затворените фабрики, CPCA известува дека продажбата на електрични возила и plug-in хибриди всушност пораснала за 50 отсто благодарение на силните перформанси на BYD и SAIC GM. Wuling .

Сето ова е лоша вест за Tesla, која наводно се надевала дека ќе го зголеми производството на 2.600 возила дневно во фабриката до следната недела. Што е уште полошо, властите ги заострија мерките за забрана на движење во целиот град, што би можело да го продолжи ограничувањето на движењето до крајот на месецот.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !