Почина лeгeндарниот Макс Мозли

Поранешниот претседател на Меѓународната автомобилска федерација (FIA), Макс Мозли почина на 81-годишна возраст, пренесува BBC…

Според Спорт Клубот, информацијата ја потврди поранешниот сопственик на Формула 1, Берни Еклстоун.

Мозли долго време  беше прв човек на FIA и една од најголемите фигури во историјата на Формула 1.

„Тоа е како да изгубиме семејство, како да изгубиме брат, Макс и јас, рече Еклстоун.

„Тој направи многу добри работи не само за моторните спортови, туку и за автомобилската индустрија. Тој беше многу добар во осигурувањето дека луѓето произведоа автомобили што беа безбедни “.

Англичанецот беше претседател на FIA од 1993 до 2009 година, кога го наследи Жан Тод.

Мозли се заинтересирал за трки со автомобили во раните 1960-ти, а во 1968 година го основал тимот на Формула 1 од март. Тој беше возач две години и победи на 12 од 40-те трки на кои учествуваше. Во 1969 година, тој ја заврши својата тркачка кариера.

На крајот на седумдесеттите години, тој стана официјален правен советник на Здружението на конструктори на Формула 1, а во 1993 година, претседател на FIA. Во таа улога, тој ја направи првата верзија на договорот меѓу FIA и Здружението на конструктори, со што беше надминат долгогодишниот спор меѓу двете страни.

Овој договор сепак претставува правна основа за настап на тимови во Формула 1.

Причината за смртта на Макс Мозли сè уште не е откриена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигнува baby Jeep

Маестрален настап на Давид Малинковски на тркачката патека во Гробник

Abarth F595

Салонот во Париз се враќа идната 2022 година

Dacia: Светска премиера на салонот за автомобили IAA Mobility 2021 во Минхен

Ioniq 5 стана најпродаваниот Hyundai на електричен погон досега

Од ноќеска на полноќ поскапуваат само бензините

Политиката го победи спортот на тркачката патека во Серес , Грција

Прв увид во новиот дизајн на F1  болидите