Почна продажбата на новиот VW Golf8 цената на стартот солена 27,510 евра!

На пазарот во германија веќе се наоѓаат првите примероци оа автомобилската икона – VW Golf во неговата осма генерација и стартува навистина жестоко, па и во однос на цените ….

Као што беше и најавено, Volkswagen од петти декември почна со продажбата на долго очекуваниот Golf од осмата генерација, но шок предизвика цената што за стандардно опремениот со дигитален кокпит и online конекција, во комбинација 1.5 TSI мотор со 130 KS ќе почнува од 27.510 евра, за Life нивото на опременост.

 

Стандардната опрема на во моментот базниот модел вклучува и автоматски клима уред, како и цела низа на денес вообичаените безбедносни системи за асистенија, а исто така, предните и задните светлосни групи се во LED технологија.

Нивото на опрема Life нуди и опција за индивидуализација, како и атрактивни тркала со големина од 16-инача со алуминиумски фелни, навигација и детали во внатрешноста пресвлечени со кожа.

Од Volkswagen со стартот на продажбата уште еднаш апострофира дека нивоата на опременост се ревидирани (побогати), но и дека основниот модел, со основниот нензински 1,0 TSI мотор со три цилиндри ќе има пниска цена од 20.000 евра.

Сепак, тој на пазарот ќе пристигне дури наредната година кога ќе се појави заеднос о нивоата на према Life, Style и R-line.

Инаку, во понуда, сега на стартот, се четири мотори: два TSI бензински, 1.5 со 130 и 150 KS, како и два дизели 1.6 TDI со 115, односно 2.0 TDI со 150 KS. , последниот дизел е сосема нов и нуди за  17% пониска потрошувачка во споредба со неговиот претходник.

И уште една новост на радост на гупувачите, од Volkswagen на  новиот Golf го  продолжуваат сервисниот интервал на дури 24 месеци.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео: најава за новите BMW M3 и M4

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

„Сензационален трансфер“- Rimac станува сопственик на Bugatti

Шпионски фотографии на хибриден McLaren од спортската серија

Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Миризбата на новиот автомобил повеќе нема да биде негова одлика!

Во Франција објавени цените за новиот Citroen C4

Suzuki Jimny најде начин да се врати во Европа како Jimny Van