Подновен Mercedes GLS

Ажурираниот GLS  им се приклучи на серијата обновени модели на Mercedes на 4 април…

Целата GLS линија добива „свеж изглед, нов софтвер и промени во опремата“. Големиот crossover ќе добие ревидирана предна табла и поспортски преден браник.

Задниот нема големи промени, бидејќи се очекуваат само ажурирани светла. Внатрешноста ги следи стапките на ажурираниот модел GLE и да добие нов волан и материјали.

Дополнително на сето тоа, се и: ревидирана опрема, нови USB порти за полнење и втора генерација MBUX информативно забавен систем со екран од 12,3 инчи во дијагонала (заедно со безжичен Android Auto и Apple CarPlay, како и „повеќе интерактивен и способен“ гласовен асистент).

Како и GLE, фејслифтираниот GLS 450 има надграден 3.0-литарски мотор кој развива моќност од 280 kW/380 PS и 500 Nm максимален вртежен момент, што би било мало подобрување од 10 kW/13 PS.

Ќе има и нов plug-in хибрид GLS 450e кој би добил 2,0 литарски со четири цилиндри бензински турбо мотор, со електромотор и со батерија со капацитет од 23,3 kWh.

Во Mercedes GLE, оваа комбинација произведува моќност од 284 kW/386 КС и 649 Nm максимален вртежен момент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември