Подновен Nissan Kicks

Компактниот crossover модел на Nissan, Kicks, повторно претрпе одредено дотерување, две години по последните модификации.

Овој пат акцентот не беше ставен на визуелните промени, туку на подобрениот погонски систем e-POWER (сега со 5 отсто поголема моќност и 7 отсто поголем вртежен момент во споредба со системот од првата генерација).

Електрификуваниот погонски систем e-Power комбинира 1,2-литарски трицилиндричен бензински мотор и електричен мотор (сега со 134 КС и 280 Nm), со неколку режими на возење достапни за возачот (Normal, S, Eco и EV).

Батеријата сега е 2,06 kWh, додека ефикасноста е подобрена за приближно 6,4 проценти во споредба со претходната верзија.

Ново во палетата е верзијата Kicks e-Power 4WD, која има електричен систем за погон на четири тркала. Nissan, исто така, додаде интелигентен систем за предупредување за преден судир како стандард на сите пакети за украсување, заедно со радарски сензор на предната страна.

Дел од опремата, меѓу другото, може да вклучува двозонски клима уред, инфозабавен систем Nissan Connect, адаптивна контрола на патувањето, систем за автоматско сопирање и полуавтоматски систем за возење ProPILOT.

Некои мали промени се направени и во кабината, вклучително и изменета централна конзола и рачка на менувачот. Беж боја е сега достапна и за модели со двобојна внатрешност. Додадена е нова варијанта наречена Style Edition, која стандардно доаѓа со кафеав ентериер и темна хромирана маска.

Nissan вели дека ја подобрил и звучната изолација во кабината.

Kicks е нормално долг 429 cm, широк 176 cm, висок 159 cm, а меѓуоскиното растојание е 261 cm. Тука треба да се споде и информацијата дека волуменот на багажникот е 432 литри.

Цените на обновениот Nissan Kicks во Јапонија се движат од 2.798.400 до 3.281.300 јени (од 19.980 до 23.430 евра

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигна новиот Citroën C5 X

Chery претстави пет модели под брендот Kaiyi

Mini Aceman Concept

Најавен MG 7

Обновени Fiat Cronos и Fiat Argo

Во “Sphere” новиот Peugeot 408 ги привлекува сите погледи…

Geely Binyue Cool

Нов Nissan X-Trail

Toyota Yaris Cross GR Sport