Подновена Mazda MX-30

Ажурирана верзија на првото целосно електрично сериско возило на компанијата, Mazda MX-30 од 2022 година, ќе се продава во Европа веќе во јули…

Mazda MX-30 од 2022 година сега има подобрени перформанси за полнење и функционалност за напојување, подобрен звук на погонот на EV и нови опции за надворешни шеми на бои и внатрешни украси.

Техничките ажурирања на Mazda MX-30 го прават уште полесен за користење. Ова електрично возило со батерии (BEV) сега поддржува трифазно 11 kW нормално полнење со наизменична струја, според (специјализираните портали).

Верзијата со брзата полнење на еднонасочна струја DC е исто така подобрена со зголемување на максималната моќност што возилото може да ја прифати од 40 kW на 50 kW.

Ова го намалува времето за брзо DC полнење за десет минути, на само 26 минути.

Звукот EV на MX-30 им помага на возачите потсвесно да го препознаат количеството на вртежен момент што го создава погонската единица.

За 2022 година, фреквенцијата на звукот е дополнително оптимизирана за да биде слична на другите звуци што се слушаат додека автомобилот работи, како што се тркалата и бучавата од ветерот – така што возачите можат да го препознаат количеството на вртежен момент на природен начин, без чувство на звук да биде невообичаен.

Со постојните шеми на бои за внатрешни работи со модерна  confidence   (бела) и индустриски vintage (кафеава), MX-30 2022 година воведува нов урбан израз на целосно црни украси што внесуваат остар стил во дизајнот.

Новиот, целосно црн ентериер е оживеан со сиви и бели детали на тексас тапацирот и темно кафеави конзоли и облоги на вратите.

Бројот на повеќе бојни шеми на бои е зголемен на четири, со Jet Black и новата палета на циркон песок (Zircon Sand) на Mazda.

Во комбинација со целосно црна внатрешност на Urban expression, Zircon Sand    е природна беж боја инспирирана од цирконскиот песок, што го отсликува наследството на Mazda во производството на калапи за леење.

Друга нова повеќебојна шема на бои ги комбинира телото и покривот Jet Black со сребрени рамки на столбовите и, уште еднаш, целосно црн ентериер. Дополнително, постоечката повеќебојна шема на бои на надворешноста Soul Red Crystal сега е исто така поврзана со целосно црн горен дел за поспортски изглед.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Polestar O2 во сериска изведба во 2025 година

Светска премиера: Нов CITROËN C4 X и комплетно електричен Ë-C4 X

Електричен Hyundai Ioniq 6 на видео

И официјално Citroen C4 X

Подновена актуелната Toyota RAV 4

Промовиран Volkswagen ID. Aero concept

Премиера: Новата Opel Astra  пристигна во Македонија

Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Нов сој на Peugeot – Новиот 408