Подновена Подновена KIA Forte

Уште во април, KIA претстави обновена верзија на моделот К3 во Јужна Кореја, која на некои пазари се продава како KIA Forte, во меѓувреме, имаме рестилизирана Kia Forte за американскиот пазар.

Накратко, обновениот Forte претрпе најголеми визуелни промени на предната страна и се однесува на фаровите, пошироката маска на ладилникот и исечениот браник, а исто така има и ново лого на Kia.

Одзади, се издвојува изменетата графика на светлата, новиот браник и спојлер на багажникот, а треба да го споменеме и новиот дизајн на алуминиумски фелни од 16 и 17 инчи, како и неколку нови бои.

Внатре, нема многу промени, освен поголемиот екран на информативно забавниот систем (10,25 инчи), безжичната интеграција на Android Auto и Apple CarPlay и опционалната синтетичка кожа.

Се нудат вкупно 15 системи за безбедност и помош за возачот, вклучително и предупредување за слепи точки и одржување на возилото во лентата.

Што се однесува до моторот, 2.0-литарски бензинец со 147 КС и 1.6-литарски турбо бензинец со 201 КС се нудат за верзијата GT (последната во комбинација со 7-брзински менувач со двојна спојка, изменета суспензија и спортски издувен систем ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alpine A110GT Coupe –побрз посилен, попривлечен и поскап!

BMW XM Concept

Новиот KIA Niro на први фотографии

Најавен Polestar 5

„Дизајнирана во Германија“: Новата Opel Astra разгорува емoции

И официјално новиот Ford Ranger

И официјално претставен новиот Suzuki S-Cross

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Toyota GR DKR Hilux T1+ за Дакар Рели 2022