Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил

Оваа 2023 година ќе биде многу важна година за францускиот бренд со стилизиран дијанабт во логото…

Реномираниот производител на автомобили од Франија – компанијата Renault ги анимираше своите сили за да претстави бројни новитети во текот на oваа година, кои вклучуваат не само обновување на сегашните модели, туку и презентација на целосно нови возила.

На дневен ред е обновувањето на моделите Renault Clio и Renault Captur, дополнително, ќе оди чекор понатаму со лансирање на SUV со седум седишта и мал електричен автомобил.

Може да се каже дека рестајлирањето на Clio е можеби најважното за Renault бидејќи Clio е еден од најважните и најпродаваните модели, на кој му треба нов импулс за да издржи на пазарот до доаѓањето на новата генерација ( ако постои). Надворешниот дизајн на Clio ќе биде обновен. Светлосните групи во форма на C ќе исчезнат. Кабината ќе добие и нови функции. Меѓу нив, ажурирана верзија на мултимедијалниот систем. Понудата на мотори ќе се поедностави со елиминирање на одредени бензински мотори. И исто толку важно, дизел верзијата ќе се продава само на клиентите на возниот парк.

Renault Captur ќе биде подложен и на „затегнување на брчките“ што ќе биде пресвртница за SUV од втората генерација, кој е еден од најпопуларните во сегментот B-SUV.Од Renault наведуваат дека нема да има иновации само во поглед на дизајнот и технолошката опрема. Новиот Captur ќе го вклучи нивото на опрема Esprit Alpine во својата гама. Хибридните HEV и PHEV варијантите ќе бидат надградени благодарение на батеријата со поголем капацитет.

Покрај тоа, не е исклучено исчезнувањето на одредени бензински мотори кои моментално се наоѓаат во конфигураторот. Во текот на следните месеци ќе бидат претставени целосно нови модели.

Едно од изненадувањата на кои работеше Renault е SUV со седум седишта, тесно поврзан со Renault Austral. Популарно познат како Renault Grand Austral. Овој модел е наменет да им парира на Peugeot 5008 и Skoda Kodiaq, како и на други слични модели.

Последните извештаи гарантираат дека овој модел ќе го крсти Espace што Пеки го изјави и во саботниот тест, а тоа ќе значи исчезнување на миниванот crossover.

Renault 5 ќе се врати на пазарот трансформиран во електрично возило.  Новиот Renault 5 E-Tech, кој моментално е во развој, ќе пристигне следната година. Предвидено преку прототипот Renault 5, тој ќе биде опремен со најновата електрична технологија од Renault. Поддржан од CMF-EV платформата, новиот електричен Renault 5 ќе го придвижува мотор од 100 kW (136 КС). Ќе претставува конфигурација со погон на предните тркала, а автономијата, со едно полнење на пакетот на батерии, би требало да изнесува околу 400 километри.

И на крајот податокот за истиот дека ќе се произведува на територијата на Франција.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23