Погледнете како се прави рачно Bentley Bentayga Speed

Луксузниот SUV, моделот Bentayga Speed се произведува во фабриката на оваа луксузна автомобилска марка лоцирана во Кру, Велика Британија, а за да се произведе само еден модел потребни се вкупно 16 работни дена…

Перформанс луксузната SUV креација Bentayga Speed се произведува во англискиот град Кру, кој е дом на Bentley уште од 1946 година.

За да се произведе ова луксузно и екстравагантно возило покрај умеењето и вештините на вработените потребно е и многу вложен труд и енергија и тоа за да се направи само една единица.

Имено за секој произведен примерок на супер луксузниот перформанс SUV модел – Bentley Bentayga Speed, потребни се дури 16 работни дена или 127 часа високо квалификуван човечки труд.

Само на дрвените детали во внатрешноста се работи околу 10 часа, на бојата  пак околу 24 часа, додека на погонските мотори се вложуваат 13,4 часа, а самиот автомобил се склопува за околу 52,5 часа.

Веќе кажавме дека Bentley Bentayga Speed е SUV, со супериорни перформанси подеднакво експлозивни како и кај супер спортските автомобили .

Кога станува збор за погонската единица ќе кажеме дека тоа е twin turbo – бензински агрегат со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква V, со работен волумен од 6,0-литри и со моќност од 626 КС и масимален момент на вртење од 900 Nm.

Тој мотор му обезбедува импресивни перформанси: забрзување од 0 до 100 m/h за околу четири секунди и постигнување на максимална брзина од 305 km/h.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Nissan создал приспивна псна за деца што добро спијат само во автомобил!

Колкав период од животот европските возачи „губат“ барајќи паркинг!

Pagani Huayra во ексклузивно Imola издание вредно 5 милиони евра

Видео реклама: Новиот Land Rover Defender во новиот филм за Џејмс Бонд

Glickenhaus 007- Тркачки еспрес

Најавен хипер автомобил – Czinger 21C на Palexpo 2020

Lotus Elise посебна едиција за Австралија

Електричниот ѕвер Pininfarina Battista почна со тестови на тркачка патека

Apex Motor со нов „спортист“ на Palexpo 2020!