Погоните на BMW во Унгарија треба во потполност да работат без фосилна енергија

Германскиот производител на премиум автомобили BMW има намера да произведува во Дебрецен, Унгарија, исклучиво со употреба на еколошка електрична енергија.

„Фабриката во Унгарија треба да биде целосно ослободена од фосилни горива“, рече Оливер Ципсе (Oliver Zipse), директор на компанијата, на собранието на BMW во Минхен.

Според него, ова ќе биде првата фабрика за автомобили што ќе работи без фосилни горива, јави Танјуг.

Како што е најавено, на 1 јуни ќе биде поставен камен-темелникот на производниот погон кој треба да биде изграден за 26 месеци, кога се очекува да започне производството на електрични возила од нова класа.

Најголем дел од електричната енергија потребна за производство ќе се произведува директно во просторот на фабриката, а останатиот дел ќе биде од обновливи извори на енергија, објасни Ципсе.

БМВ досега користеше гас во своите производствени капацитети, а минатогодишната потрошувачка во погоните ширум светот беше 3,5 милиони мегават часови.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Идната година во автомобилите пристигнува прв систем за управување со „џојстик“

Dacia дизајнирана да трае!

Volvo претстави камион на хидроген кој емитува вода и има досег од 1.000 километри

Ford Pro Electric SuperVan

ŠKODA AUTO го обезбеди производството на снопови за кабли

AMG го менува V8 со хибриден мотор со четири цилиндри

Нова технологија на Toyota може да спаси дете заробено во возило!

Daimler Truck иницира е- камиони со досег од 500 километри

Баварците објаснија зошто се одлучиле за SUV a не coupe за самостојниот M модел