Polaris и Zero Motorcycles заеднички развиваат EV.

Polaris и Zero Motorcycles најавија планови за заеднички развој на повеќе електрични возила …

Polaris и Zero Motorcycles најавија планови за заеднички развој на неколку електрични возила, вклучително и АТV и моторни санки.

Zero е основана во 2006 година во Калифорнија, со цел да произведува електрични мотоцикли, а моментално во својата понуда има дури девет мотоцикли.

Каталогот на возила на Polaris е значително поширок и вклучува обични и „ side by side АТV, моторни санки, мотори со три тркала – Slingshot и Indian  мотоцикли.

10-годишниот договор ветува комбинација на Zero електрични погони со теренски платформи Polaris. Ова значи дека Polaris ќе развива и продава возила што користат Zero погонски  хардвер и софтвер. Новото партнерство е дел од т.н. Polaris Бизнис план REV’d up“, што треба да значи најмалку една електрична опција во секоја од најважните категории производи до 2025 година. Она што останува под знак на прашање е конкуренцијата.

Nikola Motors претстави електричната UTV во 2018 година, но оттогаш малку е кажано за проектот.

Tesla го претстави својот Cyberquad минатата година кога го откри Cybertruck, а се чини дека возилото е комбинација од Yamaha Raptor и електричен мотор Zero.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бракот на РSA и FCA добива „амин“ и од европските власти

Понудата на Dacia драматично се менува

Цената на бензините продолжува да паѓа 

Осветлената „ѕвезда со три крака“ причина за масовно повлекување на SUV модели на Mercedes

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Саемот во Њујорк поместен за август следната година

Нов шеф на дизајнерскиот центар на SEAT

Renault performance моделите ќе го носат беџот на Alpine

Цената на бензините оди долу а на дизелот останува иста