Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Polestar 5 е еден од трите најавени електрични модели кои Polestar ќе ги претстави во наредните години…

Серискиот Polestar 5 ќе биде пуштен во продажба во 2024 година, како конкурент на Model S на Tesla и Porsche Taycan.

Пред финалето, серискиот Polestar 5, на овогодинешниот фестивал на брзината во Гудвуд ( Goodwood Festival of  Speed што се одржа од 23, до 26 јуни, Polestar го прикажа 5-тиот прототип, кој имаше динамична презентација таму (но сепак под маска).

Идниот Polestar 5 е всушност сериска верзија на концептот Polestar Precept од 2020 година, кој е прикажан како електричен grand tourer со четири врати и растојание помеѓу оските од 3100 mm.

Серискиот модел нема многу да се разликува, а најважните промени се тоа што Polestar 5 наместо „самоубиствените“ врати на концептот ќе има столбови B и класични врати.

Исто така, Polestar 5 ќе биде опремен со стаклен покрив, класични ретровизори (наместо камери во концептното возило), како и со две индивидуални задни седишта (останува да видиме дали ќе има верзии за тројцата патници одзади).

Најмоќната верзија на серискиот модел ќе има два електромотори со вкупно 650 kW / 884 КС и 900 Nm, како и батерии од 103 kWh.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl