Полицијата во Лондон воведе дронови за лов на опасни возачи и улични тркачи

Како пишува N1, полицијата во Лондон најавила воведување на дронови кои ќе бидат задолжени за пронаоѓање на опасни возачи,  како и на возачите кои учествуваат во опасните улични трки ….

Како што пренесува Autoexpress, тоа е прв пат дроновите да се користат за контрола на сообраќајот.

Кога таквото без пилотно летало во иднина ќе регистрира опасно возење, или улична трка која е во тек, веднаш ќе испрати сигнал до најблиската патрола на сообраќајната полиција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alfa Romeo Stelvio QV спортски автомобил на годината!

Bentley Continental GT Pikes Peak special edition „пламна“ за 60 секунди

Јannarelly Automotive Design-1 пристигна на пазарот во Велика Британија

Bugatti Chiron со две специјални едиции Noire поблиску до „перфекцијата“!

FCA Heritage повторно почна да произведува делови за Lancije Delte HF Integrale

Thor24 -крал на влекачите со 3974 KS!

Папата има нов автомобил –Dacia Duster!

Модифициран VW Atlas Cross Sport R на Baja 1000!

Tesla Cybertruck повлече Ford F-150!, но Маск, по „обичај“ мамел!?