Поминаа  60 години откако Volvo ни го подари безбедносниот ремен!

Повеќе од милион човечки животи се спасени благодарение на безбедносниот ремен од денот кога е измислен во 1959 година до денес, со што е еден од најзначјните пронајдоци, во досегашната историја на автомобилизмот во однос на безбедноста на патиштата…

Пред шест децении, Нилс Болин, инженер во Volvo  го измисли модерниот безбедносен ремен  во три точки.

Компанијата почна да го користи во своите возила, но откако се утврди колку животи можат да бидат спасени со масовната употреба, брендот го отвора патентот и овозможува бесплатна апликација кај сите производители на автомобили, што сепокажа клучно за намалување на жртвите во сообраќајни несреќи во целиот свет.

„Нема друг систем за безбедност, кој е пропорционален со ременот, кога зборуваме за спасување на животи. Тој е искористен максимално кај сите возачи, па дури и кај возачите на камиони, иако верувањето дека се помалку ранливи поради големината на возилото е погрешно“, Објаснува Ана Берлинг, директор за безбедност на патот и производите Volvo Trucks.

Важни факти за безбедносниот ремен:

–  Употребата на сигурносен ремен може да ги зголеми шансите за преживување за 40-60%, велат експертите

– Студијата на Volvo Trucks од 2017 година, вели дека половина од возачите на камиони погинати во сообраќајни незгоди ќе преживееле ако користеле сигурносен појас.

– Во последните 25 години, како резултат на зголемената употреба на сигурносни појаси, смртноста опаднала за 20% во Велика Британија и 25-30% во Германија

Првата земја која воведе задолжително врзување беше Австралија во 1970 година. Казните за сторителите беа многу сериозни, но ова резултираше со 20% помалку смртни случаи од несреќи.

– Прицврстувањето на ременот трае две секунди, а може да се покаже како одлучувачко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW инвестира 2,6 милијарди евра во „старт-ап” компанијата Argo AI

Најавен Maserati Ghibli Hybrid

Audi најавува „пионерски” модели со висока ефикасност”

Новите модели на Fiat нудат заштита од вируси!

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Lancia Ypsilon Hybrid EcoChic

Peugeot управувач: Од едноставна “рачка” до мултифункцонален управувач

Во BMW применета вештачка интелигенција за фарбање каросерии

Ferrari нема да произведува електричен супер автомобил -струјата се уште заостанува со перформансите!