Поради наводна конструкциска грешка Ford треба да плати 1,7 милијарди долари

Во САД се исплаќаат милиони отштети, но според првостепената пресуда, производителот на автомобили Ford мора да плати дури 1,7 милијарди долари (1,69 милијарди евра) за фаталната несреќа.

Мелвин (Melvin) и Вонсил Хил (Voncile Hill) загинаа во април 2014 година во несреќа на Ford F-250 во 2002 година. Нивните деца, Ким(Kim) и Адам Хил (Adam Hill), беа тужители во случајот. Ford е обвинет дека не успеал да го зајакне покривот на својот пикап F-250 доволно за да ги заштити патниците во несреќа со превртување. Се вели дека производителот на автомобили ја оставил кровната конструкција непроменета, иако внатрешните тестови покажале дека е премногу слабa, пренесуваат специјализираните портали.

Според тужбата, арматурата е интегрирана, но се користи само во возила од моделот 2017. Обвинителите, наводно, навеле речиси 80 слични несреќи во кои патниците биле повредени или загинале.

Иако сочувствува со семејството, Ford планира да поднесе жалба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Купувачите од САД најзадоволни од технолошките новини кај Genesis

Изменето логото на Citroen

Кинескиот BYD размислува за производство на електрични автомобили во Европа

Honda во септември го намали производството за 40%

Фалсификувани автомобилски делови-измама опасна по живот

Цената на бензините оди надолу а на дизелот нагоре!

R5 TURBO 3E ја освои ја освои наградата на публиката на натпреварот „Уметност елеганција 2022 “ во Шантили

Ferrari Purosangue затрупан со идеи

Голем интерес за електричен VW ID. Buzz