Porsche 911 Targa (2020.) уловена на тестирање на автопат

Атрактивната верзија со подвижен платнен покрив и roll-bar, ќе биде задвижувана од мотор што се вградува во Сarrerа S моќен 450 KS, со пигин на задни тркала и на сите четири 4×4 …

Новата верзија на култниот Elfer (11) ја најавува одличната за возење под ведро небо изведба за наредното лето и се придружува на 911 Carrera Cabriolet.

 

Секао, во Цуфенхаузен (Zuffenhausen) интензивно ја подготвуваат и атрактивната верзија 911 Targa, чии претходници имаат посебно место во историјата на Porsche.

Пазарната промоција на тој модел е предвидена за март идната 2020 година за да биде подготвена за летото 2020-та.

Порталот Autozeitung.de објави автентични фотографии на моделот во завршните фази на тестирања на јавен пат.

 

Станува збор за модел со електрично задвижуван покрив помеѓу рамките на ветробранското стакло и средишниот рам (roll-bar), што со притисок на копче се складира во комората во задниот дел, заедно со механизмот со лостови за подвижната конструкција на задното стакло со капакот

Кабриолетот ќе го задвижува мотор од 911 Carrera S, со шест цилиндри – bokser конструкција bi-turbo бензинец со работен волумен од 3.0-литри, моќен 450 KS.

Во сериската верзија ќе има погон на задните тркала, а достапен во верзијата 911 Targa, со погон4×4.

Тоа ќе биде вистинско колаче за вљубениците во спортските автомобили.

Погледајте го интересното видео за историјата на Porsche 911 Targa, воведен во понудата  во 1967 година, направен поради безбедносни причини (во случај на превртување) на најважниот пазар за марката – САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Porsche Cayenne S Coupe со V6 и 440 КЅ!

Претставен новиот McLaren Gt нов диктатор во лигата!

Opel Grandland X отсега ќе вози и на струја со 300 КЅ!

Citroen со ултра удобен футуристички концепт -Citroen 19_19 concept

Dacia на струја пристигнува 2021 година

VW I.D. доби име I.D.3 на финално филигранско дотерување пред лансирање!

Ford Mustang Shelby GT-S co 700+ KS

Chevrolet Corvette C8 2020, на стартот како coupe – cabrio