Porsche Cayman GT4 и Boxster Spyder наскоро  со автоматски менуач!

Поради купувачите кои не сакаат да имаат и трет педала на подот под нив во Porsche, наскоро, во своите модели од Series 718 како опција, ќе понудат и автоматски систем, со двојна спојка, на трансмисија на силата…

На задоволство на традиционалните вљубеници во  Porsche ( повеќето од нив се традиционалисти)  e помеѓу автомобилските компании што не се откажуваат од производство на модели што се нудат во комбинација со рачни менувачи.

Истовремено во оваа славна автомобилска компанија од Цуфенхаузн, Германија , велат дека се повеќе купувачи на нивните автомобили преферираат супербрзи автоматски менувачи со две спојки (PDK), па за поедини модели што изворно се нуделе само со рачни менувачи се подготвуваат и спомнатата автоматска опција.

Па така, од Porsche, кон крајот на годинава на купувачите како опција ќе им понудат автоматски менувач во комбинација со моделите 718 Cayman GT4 и 718 Spyder што во моментов можат да се купат само рачен менувач, a во Штутгарт тврдат дека двата модели што го задвижуват  централно поставениот  4,0 –литарски атмосферски мотор со шест цилиндри boxer мотор, моќен 420 KS, од 0 до 100 km/h ќе забрзува побрзо одошто во комбинација со шест степен мануелен менувач на брзини (4,4 секунди).

Судејќи според се PDK менувачот во најсилниот „двоец“ од Серијата 718 нема да биде единствена новина, идејќи во догледно време се очекува уште помоќен Cayman што ќе биде обележан со ознаката GT4 RS.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бил Гејтс си купи Porsche Taycan и го револтира Елон Маск!?

KIA со помош на Rimac подготвува електричен автомобил

VW до 2023 ќе произведе електричн теренец во масови бројки!

Новиот SUV на Maserati ќе стаса во 2021 година

Lotus Elise посебна едиција за Австралија

Prophecy concept прв резултат на соработата на Hyundai и Rimac дебитира во Женева 2020

Dacia на струја може да стаса во наредните две години!

VW со супер брзи полначи за EV за кои не е потребна посебна инфраструктура

Lexus EЅ со камери наместо ретровизори