Porsche Coupe 2024- Истребувач  на BMW Serieѕ 8

Спортската 4,8-метри изведена од Panamerа креација во најмоќната изведба Turbo S E-Hybrid , со повеќе од 700 KS, ќе нуди импресивни супериорни перформанси – спринт до „стотка“ за 2,9 секунди и топ брзина од 320 km/h)

Секако се подготвува и целосно електричната ракета во лабораториите и истражувачките центи на производителот на спортски автомобили од Цуфенхаузен, на премиум платформата за електричните изведби PPE (Premium Platform Electric), што покрај извонредните перформанси, автономијата според WLTP, би требало, да ја зголеми на респектабилни до 500 km!.

Основната верзија на тоа coupe со две врати и со четири полноправни седишта, како кај моделите Cayenne и Panamera, се создава врз модуларната спортска платформа MSB (Modularen Sportbaukasten), a силуетата, долга 480 cm, е микс од моделите 911 и од Panamera.

Основната верзија ќе биде опремена со бензински мотор со работен волумен од 3.0-литри, со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква V, што ќе располага со моќност од 345 KS, a средната по моќ со мотор со работен волумен од 4.0-литри, со осум цилиндри исто така во  V конфигурација, со два турбо полнача (Biturbo) со моќ од 570 KS.

Најмоќната со целосно електричен погонски склоп ја претставивме на самиот почеток на информацијата.

На пазарот, според предвидувањата, би требало да се појави во текот на 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Porsche Cayenne S Coupe со V6 и 440 КЅ!

Претставен новиот McLaren Gt нов диктатор во лигата!

Opel Grandland X отсега ќе вози и на струја со 300 КЅ!

Citroen со ултра удобен футуристички концепт -Citroen 19_19 concept

Porsche 911 Targa (2020.) уловена на тестирање на автопат

Dacia на струја пристигнува 2021 година

VW I.D. доби име I.D.3 на финално филигранско дотерување пред лансирање!

Ford Mustang Shelby GT-S co 700+ KS