Porsche најавува нов голем електричен SUV

Познавачите на автомобили го ценат Porsche, првенствено поради спортските модели, но SUV делот е тој што носи пари…

Macan и Cayenne се лидери со години кога станува збор за продажба на автомобили Porsche, а резултатите треба дополнително да се подобрат со доаѓањето на новата генерација чисто електрични Macan во 2023 година. На крилата на успехот на моделот со зголемено растојание од подлогата и преовладувачките трендови на електрификација, тимот од Цуфенхаузен подготвува уште еден EV SUV.

Говорејќи на  Porscheovom Capital Markets денот, одржан оваа недела во центарот за истражување и развој во Вајсах, шефот на компанијата, Оливер Блуме, го најави проширувањето на палетата: „Планираме да додадеме нов, луксузен, чист електричен SUV во нашето атрактивно портфолио. Новодојденецот ќе биде склопен во фабрика во Лајпциг, и додека деталите се уште се непознати, следнава изјава сугерира дека ќе биде поголем и поскап од Macan EV:

„Овој нов модел дополнително ќе ги прошири нашите позиции во сегментот на луксузни автомобили. Она што го таргетираме се категории со повисоки маржи, во кои сакаме да ги искористиме можностите за продажба“.

Со овој нов, поголем електричен SUV, претстојниот Macan EV и моделите со нулта емисија 718, Porsche е на пат да ја постигне својата цел повеќе од 80 отсто од продажбата да оди на електрични автомобили до 2030 година. Новиот модел може или не релевантен со извештајот од ноември 2021 година, кога на дилерите им е дозволено рано да го разгледаат новиот SUV.

Според гласините, станува збор за автомобил кој е „дел седан, дел кросовер“, со гламурозен профил и без стилските елементи што ги дели со Macan и Cayenne. На дилерите тогаш им беше кажано дека има plug-in хибриден погон, а целосно електричен агрегат доаѓа малку подоцна. Ако имаме работа со истиот модел, тоа би можело да значи дека проектот нема никаква врска со проектот Artemis на групацијата VW.

Имено, Automobilwoche на почетокот на оваа година објави дека Porsche е подготвен да го откупи договорот со плаќање 100 милиони евра, за да создаде нов електричен автомобил во куќата. Според првичниот план, овој модел требаше да биде склопен во Хановер од VW Commercial Vehicles.

Извештајот дополнително прецизира дека Porsche на крајот ќе го произведе ова возило во Лајпциг, што е во согласност со изјавата што Blume ја даде за време на денот на пазарите на капитал. Наместо да се базира на проектот Artemis, новодојдениот се очекува да почива на платформата PPE што заеднички ја развија Porsche и Audi. Електричната архитектура на Premium Platform ќе дебитира во 2023 година со Macan EV и Q6 e-tron.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

GМ се враќа во Европа со понуда на електрични возила

Ferrari ќе произведува возбудливи EV

Подновен Chery Tiggo 5x

Ferruccio Lamborghini стана член на Автомобилската куќа на славни

Тesla со сопствена лента на граничен премин

Се подготвува наследник на Bugatti Chiron

Полицијата на Франција го обожава иноцскиот радар

Маск сака брзи сервиси за моделите на Tesla како тие во pit-stop на F1

Toyota ја разви новата Tundra анализирајќи ја таа што поминала милион милји