Porsche Panamera го прослави 10-от роденден

По познатиот обид со моделот 989, марката од Цуфенхаузен конечно успеа да го реализита планот за голем 911 и во 2009 година го лансира убавецот што на почетокот никој не можеше да го сфати ношто продолжува да „вози“ по патот на успехот…

Пред 10 години производителот на спортски автомобили влезе во сосема нов пазарен сегмент, со денес, веќе познатиот моде – Panamerа.

Тоа беше првиот адут на Porsche во свето на лимузините со четири врати.

Како ниту еден друг автомобил во класата на луксузни автомобили, овој модел комбинира перформанси што се очекуваат од спортски автомобил, со луксуз и сестраност што никогаш не би можеле да ја замислиме во таков тип на автомобил.

На почетокот во Porsche планирале годишно производство од околу 20.000 примероци, но Panamera веќе одамна ја надмина таа цифра и сите очекувања би рекле: досега се испорачани повеќе од 235.000 автомобили.

Семејниот модел „ поделена личност“  на светската јавност за прв пат е претставен во 2009 година на салонот во Шангај, Кина.

Спортскиот и едновремено луксузен модел ги искористи бројните технички иновации кои никогаш претходно не биле достапни во модел од луксузна серија.

Убавиот јубилеј и првата деценија на моделот ќе ја одбележи и музејот на  Porsche.

Имено во чест на јубилејот „10 години на Panamerа“, за посетителите ќе бидат прикажани осум примероци, од првите прототип изведби , до актуелната генерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS