Porsche Taycan ќе биде прва модификација на EV од Hennessey

Porsche го претстави Taycan пред помалку од еден месец, а Hennessey веќе сега објавија дека суер спортскиот модел од Цуфенхаузен ќе биде нивното прво модифицирано електрично возило…!

Познатата компанија за тјунирање на автомобили, со седиште во Тексас не откри повеќе детали за овој проект, но извршниот директор Џон Хенесеј рекол: „Сметавме дека новиот Porsche Taycan е вистинската платформа од која може да се модифицира нашето прво електрично возило“.

Притоа тој додал дека измените ќе бидат релативно мали, бидејќи пред се’ ќе бидат „едноставни“ промени.

Секако, Џон Хенесеј не откри повеќе детали, но навестува дека предвидените модификации ќе вклучуваат нови тркала и пневматици, како и поагресивни предни и задни браници.

Познавачите наведуваат дека можеме да очекуваме и некои внатрешни промени и надградби.

Најавените измени засега остануваат во пределот на изгледот на Taycan, но Хенеси истакнал:  „ќе видиме што е можно да се направи и во смисла на зголемувањето на моќноста“.

Се разбира, фановите ќе мора да се бидат трпеливи, барем уште малку, бидејќи Hennessey нема да го добие својот Taycan до наредната 2020 година.

Останува нејасно колкава моќност би можел да произведе модифицираниот Taycan, но стандардниот Taycan Turbo има два електрични мотори кои развиваат од 671 КЅ и го забрзуваат до 100 km/h за 3,2 секунди.

Помоќната верзија- Taycan Turbo S е уште посериозен кандидат за тјунинг обработка, бидејќи има комбиниран моќност од 751 КЅ и од 0 до 100 km/h забрзува за само 2,8 секудни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

DMC Ferrari 812 Superfast Spia

Hennessey Performance Jeep Grand Cherokee Trackhawk со1012 KС

Mazda RX-Vision GT3 (2020): Со „огнено крштевање“ на PlayStation повикува на враќање на Wankel мотор

Ќе ја биде – нема да ја биде – Alpine ќе опстане како производител на електрични возила

Spiderman ќе вози Hyundai Sonata

Најпознатиот автомобил на Џeмс Бонд повторно во производство- Цена „боли глава”

Екстремна заштита: Блиндирана G Class што ниту 13 кг. TNT не и можат ништо

Одложено пристигнувањето на Ford Mustang Mach-E во Европа

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите