Porsche Taycan постави нов рекорд за Гинис

Електричниот Porsche Taycan Cross Turismo постави уште еден Гинисов рекорд…

Овој пат рекордот е поставен во правење на последователни „крофни“ на мраз и тоа во Шведска.

 

Со официјална бројка од 69 вртежи во минута, целосно електричниот караван и каскадерот -ветеран Тери Грант (Terry Grant) постави Гинисов рекорд (Guinness World Record) за најмногу последователни „крофни“ на мраз управувајќи со електрично возило.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра