Porsche Vision 357 Speedster

Уживање во возењето без октански испарување, на електричен погон, но не и со помало задоволство

Porsche ја прослави 30-годишнината од познатиот фестивал на брзината во Гудвуд  (Goodwood festival of speed) со стил со Porsche Vision 357 Speedster. Новиот концепт автомобил е сестрински модел на затворениот Porsche Vision 357 со кој производителот на спортски автомобили лансираше сопствена прослава на годишнината.

Во однос на дизајнот, почит на 356, технолошки целосно електричниот Porsche Vision 357 Speedster се базира на 718 GT4 e-Performance. Севкупно, Porsche ќе прикаже повеќе од 15 нови и класични модели на имотот на Војводата од Ричмонд во Западен Сасекс.

„Porsche Vision 357 е знак на првата линија на модели на Porsche, спортскиот автомобил од соништата на Ferry Porsche. И бидејќи 356 се врежа во колективната меморија на марката и како кабриолет и купе, истата логика важи и за концептниот автомобил: може да има само два“, вели Мајкл Мауер (Michael Mauer), потпретседател на Style Porsche. „Porsche Vision 357 Speedster ја отелотворува суштината на брендот. Задоволство во возењето и динамика на возење во комбинација со исклучително пуристичка форма. Како и со Mission X што го претставивме пред само неколку недели, овој модел покажува дека дури и со свежи дизајнерски гени, ДНК на Porsche блеска.

Vision 357 Speedster е базиран на технологијата за е-перформанси Porsche 718 GT4. Така, електричните мотори и технологијата на батерии доаѓаат од Mission R, а шасијата од 718 GT4 Clubsport. По светската премиера на фестивалот на брзина во Гудвуд, дизајнерското студио ќе биде изложено на овогодинешниот Rennsport Reunion во САД на крајот на септември.

Концептниот автомобил се одликува со намалено шофершајбна типична за брзините, давајќи уште поголем акцент на монолитното тело на автомобилот. На десната страна на автомобилот има хауба што порано беше вообичаена кај спортските автомобили со отворен покрив. Се чини дека потпирачот за глава на возачот лебди во воздухот поради технички дизајнираниот карбонски елемент зад него. Надвор од тоа е вратата за полнење и сидрото за врвот на класичниот шпидстер.

Двобојниот концепт на Marble Grey и Grivelo Grey Metallic е инспириран од историските претходници на мотоспортот, како што се предните браници кои се користат за заштита од летечки камења во тркачките сценарија и предните крила, кои имаат потемна метална боја. И предните тркала се обоени во сива металик Grivelo. Ова е надополнето со контрасти во Miami Blue, на пример на механизмите за брзо ослободување на предната хауба.

Логото на годишнината со големо „75“ и две години „1948“ и „2023“ ги содржи Grivelo Grey Metallic и Miami Blue – свежа алтернатива на декоративните елементи на купето Vision 357, каде црвената се користеше како дополнителна боја. Над тоа се еднорозите во комичен стил пред задните тркала. Митското суштество беше нацртано од дизајнерите на Порше специјално за концептниот автомобил, кои исто така ја ставија раката на лутото лого „Speedster“. Камерите ги заменуваат надворешните ретровизори. Како и кај класичните претходници, тие не се поставени на вратите, туку малку напред на калниците. Во моделот 357 со отворен покрив, тие имаат нова, аеродинамички оптимизирана форма која потсетува на крилја…

По премиерата на свеченостите по повод „75 години спортски автомобили на Porsche“, 718 Spyder RS и Mission X за првпат ќе бидат претставени на пошироката јавност во Гудвуд. Развојот на пуристичниот родстер, 718 Spyder RS, беше посветен на максимално уживање во возењето на кривулестите локални патишта. Концептниот автомобил Mission X е спектакуларна реинтерпретација на хипер автомобилот, со врати во стилот на Le Mans што се отвораат и напред, и ефикасен електричен погон со високи перформанси.

Британскиот  Sunday Times го опиша легендарното искачување на ридот на Фестивалот на брзината како „микс“ помеѓу Гран при на Монако и  Royal Ascot “. Напорна патека обложена со бали сено, патеката долга 1,86 километри е предизвик за возачот и автомобилот. Патеката минува низ имотот Гудвуд Хаус (Goodwood House), имотот на Чарлс Хенри Гордон-Ленокс (Charles Henry Gordon-Lennox), 11-ти војвода од Ричмонд (Richmond). Страствен ентузијаст за мотоспорт го основаше Фестивалот на брзина во Гудвуд во 1993 година.

Околу 180.000 љубители на мотоспортот присуствуваат на историскиот и модерен тркачки настан во местото Западен Сасекс во јужна Англија секоја година. За да се одбележи 75-годишнината од брендот Porscheе, скулптурата на уметникот Гери Џуда (Gerry Judah) ќе биде централниот дел на Фестивалот на брзината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти