Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Производителот на градски Лилипутанци на тркала Smart, до 2020 година, како прв меѓу марките на автомобили,  севкупната своја гама ја префрла на струја, а овој ForTwo e лимитирана серија исфрлена токму за таа пригода…

Интересен со форма на јајце, генијално креиран двосед Smart е претставен пролетта  1998 година и деновиве го одбележува својот 21 роденден.

Пишувaвме се што е значајно а е во врска со моделот досега па така ќе ја проследиме и оваа информација.

Имено, откако е објавено дека Smart се повлекува од програмата на мотори со внатрешнос огорување и со помош на Кинезите стартува со производство на електрична верзија, најавено е и едно изненадување!

За „раскинувањето“ со класичните мотори, од Smart пристига специјална серија од 21 примерок (спорд бројот на годините на пазарот), со бензински мотор и дотерана, збогатена со луксузни опции и гаџети внатрешност ….

Вистински колекционерски примерок .

Инаку, изведбата е cabriolet , односно, поточно кажано targa!.

Кои ќе бидат среќниците кпо ќе се доберат до овој модел навистина им завидуваме…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio со најдобри времиња на три патеки во Британија