Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Објавен е списокот на финалисти во изборот за европски автомобил на 2022 година, на кој се најдоа вкупно седум автомобили…

Жирито составено од 61 член од 23 европски земји, од листата на финалистите ќе го избере „Автомобилот на годината“ на Стариот континент, за 2022, додека победникот ќе биде објавен на 28 февруари претстојната година.

Список на финалисти:

Cupra Born

Ford Mustang Mach-E

Hyundai Ioniq 5

Kia EV6

Peugeot 308

Renault Megane E-Tech

Škoda Enyaq iV

За крај, уште еднаш потсетување дека Toyota Yaris е носител на оваа ласкава титула за 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои половни автомобили се најпопуларни на Стариот континент

Салонот во Детроит во Септември, а во Париз во Октомври годинава

Honda Civic Автомобил на годината во Северна Америка за 2022

Од 2030 година Mercedes нема да нуди каравани

SsangYong доби нов сопственик

Peugeot и дефинитивно се откажува од враќање на пазарот во САД

Непрофитабилните марки во Stellantis немаат светла иднина!

Кои половни автомобили се најдоверливи- по класи

И Bentley со рекордна година