Познати полуфиналистите на изборот Северноамерикански автомобил на годината 2022

Експертско жири од 50 членови ја објави листата на полуфиналисти во изборот за  2022 North American Car, Utility Vehicle и Truck of the Year…

Следната фаза изборот на финалистите ќе бидат објавени на 17 ноември, додека победниците ќе бидат објавени во јануари следната 2022 година.

Полуфиналисти по категории се:

Car of the Year

Audi A3

Cadillac CT5-V Blackwing

Genesis G70

Honda Civic

Lucid Air

Mercedes-Benz EQS

Mercedes-Benz S-Class

Volkswagen Golf Mk VIII

Utility of the Year

 

Ford Bronco

Genesis GV70

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Tucson

Jeep Grand Cherokee

Jeep Wagoneer/Grand Wagoneer

Kia Carnival

Nissan Pathfinder

VW ID.4

Truck of the Year

 

Ford Maverick

GMC Hummer EV

Hyundai Santa Cruz

Nissan Frontier

Rivian R1T

Toyota Tundra

За потсетување, Hyundai Elantra беше избран за  2021 North American Car of the Year, а  титулата North American Utility Vehicle of the Year за 2021 година беше доделено на Ford Mustang Mach-E, додека Ford F-150 беше избран за North American Truck of the Year 2021 .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Берлин петиција за законот за забрана на автомобили во поголем дел од градот

Монтирањето на WV ID,3 трае 30 часа а на Tesla Model 3 само 10 часа

VW Group ќе гради фабрика а батерии во Источна Европа

Тesla Cybertruck само за пазарот во САД

Renault 5 Prototype 5 ја освои наградата за концептен автомобил на годината

Почна производството на електричниот Volvo C40 Recharge

Нема чипови – нема производство во фабриките на Škoda во Чешка

Opel останува без погоните во Риселсхајм и Ајзенах

Најпродавани автомобили на Апенинскиот полуостров