Премиера на електричниот Porsche Taycаn на четврти (4) септември!

Познатата германска марка на спортски автомобили Porsche, дел од Групата VW во новото електрично доба ќе влезе со моделот Taycan а неговата on line глобална премиера е најавена за неколку недели –на четврти (4) идниот месец  (септември) …..

Производнмата изведба на одговорот на Porsche на Model S на Tesla Motors на публиката ширум светот ќе и биде претставен на четврти септември тековната 2019 година , пренесуваат специјализираните за автомобилизам портали.

Првиот целосно електричен автомобил на прославената германска автомобилска компанија ги задржал оссновните линии на концепт моделот – Mission E  со кој во 2015 година, во Штутгарт најави влез во светот на автомобили задвижувани со електрична енергија.

Се уште не се познати сите детали во врска со ово новитет на струја од Цуфенхаузен, но во Porsche веќе потврдија дека најмоќната верзија на Тaycan ќе понуди супериорни перформанси: забрзување од 0 дo 100 km/h за помалку од 3,5 секунди. Забрзување од 0 до 200 km/h за помалку од 12 секунди, a максималната брзина ќе биде повисока од 250 km/h.

Капацитетот на батериите (90 kWh) би требало да биде повеќе од доволен за автономија на возење со едно полнење на истите од изминати 500 km., a автономијата, дополнително, е подобрена и со одлично простудираната аеродинамичност на автомобилот како и со активната аеродинамика на каросеријата.

Благодарение, помеѓу другото и на 800-волтната технологија за поминување на дополнително растојание од плус 400 km., потребно е надополнување на батериите во траење од само 15 минути

 

Инаки, според најавите од компанијата Porsche, за моделот Taycan, во перспектива, ќе бидат понудени повеќе верзии.

 

На врвот на понудата ќебиде верзијата со погон преку двете оски со електромотори што ќе произведуваат повеќе од 600 електрични коњски сили, a основната верзија би требало да биде задвижувана од еден електромотор чија сила ќе се дистибуира само на задната оска.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серискиот Alfa Romeo Tonale на пазарот во 2020 или 2021

Конечно пристигнува новиот Nissan Juke на нови фотки!

Светски премиери на Opel IAA 2019, Нова Astra, Corsa и Grandland X plug-in хибрид

Škoda Superb RS (2020), дизелски 240 KS, предизвикувач на спортската елита!

Rezvani Tank – Најсилниот SUV на светот

Специјално изданија на Lexus LC 500

Fiat Cronos HGT за жал не и за Европа!

Нова Kia Mohave

Третата генерација на Opel Insignia (2022) ќе биде изведена од Peugeot 508