Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Осмата генерација на BMW Series 5 отвора сосема нова ера, бидејќи за прв пат е достапна целосно електрична верзија на BMW i5, со напредно ниво на дигитални услуги и препознатлива динамика на возење, проследена со совршена рамнотежа од 50: Сооднос на оптоварување од 50 оски…

Новата верзија на најуспешната деловна лимузина со препознатлив дизајн, покрај иновациите, носи и ново, повисоко ниво на удобност.

Целосно новата BMW Series 5 има најголеми димензии досега и е долга 5060 mm и има рекордно меѓуоскино растојание од 2995 mm. Предниот дел се карактеризира со нови фарови со речиси вертикални LED дневни светла, додека маската опционално може да се осветли (BMW Iconic Glow).

Можно е да се нарача и M аеродинамичниот пакет, како и неговата „Pro“ верзија со повеќе црни детали. Како опција се достапни и M фарови со линија во сенка со црна позадина. Одзади се типични светла во форма на буквата L со дополнителни хромирани лајсни, а на страничните површини се издвојуваат две карактеристични линии.

За прв пат, Series 5 на BMW има стандарден целосно вегански ентериер, вклучувајќи спортски седишта Veganza.

Опционално, можно е да се нарача ентериер изработен од BMW Individual Merino кожа, како и целосно електрично прилагодливи комфорни седишта.

Бројот на прекинувачи во внатрешноста е намален, но без да влијае на достапните функционалности. Контролниот центар претставува нова интерпретација на ориентацијата на BMW кон возачот во форма на заоблени екрани од 12,3 и 14,9 инчи.

Новата Series 5 на BMW е првиот модел кој има подобрен кориснички интерфејс 8.5 со функција за брз избор што го забрзува пристапот до бараните подменија. Овој систем овозможува побрзо ажурирање, подобрено следење и планирање на патувањата на електричните модели, како и елементите за забава (стриминг видео и користење на платформата AirConsole).

Изборно, можно е да се нарача функционална BMW интеракција лента со LED позадинско осветлување.

Удобноста во возењето е обезбедена со специјално прилагодени системи за суспензија кои, покрај стандардниот пакет, го вклучуваат опционалниот пакет Adaptive Suspension Professional кој има електрично контролирани амортизери, интегрално активно управување и активни стабилизатори.

Тркалата се со големина од 18 до 21 инчи, а безбедното запирање е потпомогнато од интегралниот систем за сопирање. Стандардната опрема вклучува волан со променлив однос, како и assistant parking систем со поддршка за возење наназад.

Опционалниот Professional packet доаѓа со автоматско паркирање и маневрирање со помош на мобилен телефон. Новата Series 5 на BMW доби и други подобрувања како поддршка за 5G, Personal eSIM и BMW Digital Key Plus. Стандардна опрема вклучува поддршка за Apple Car Play и Android Auto.

За стартот на продажбата подготвени се четирицилиндричните бензински и дизел верзии со системот Mild Hybrid: 520i, 520d и 520d xDrive. Бензинската верзија има моќ од 153 kW/208 КС, а дизелската 145 kW/197 КС.

Стандардната опрема вклучува нова верзија на осумстепен автоматски менувач со интегриран електричен мотор. За почетокот на 2024 година се подготвуваат шестцилиндрични мотори, дизел и бензин, како и Plug-in хибридни верзии 530e и 550e xDrive.

Првиот целосно електричен BMW Series 5 се нарекува i5, а основната верзија е наречена eDrive40. Погонскиот електромотор е поставен одзади и има моќност од 250 kW/340 КС.

Изворот на енергија е високонапонска батерија со капацитет од 81,2 kWh и овозможува опсег од 477 до 582 km според стандардот WLTP.

Помоќна верзија M60 xDrive со два електрични мотори со вкупна моќност од 442 kW/601 КС со вртежен момент од 820 Nm и забрзување до 100 km/h за 3,8 секунди е достапна уште од самиот почеток.

BMW i5 е и првиот целосно електричен модел во гамата што ја поддржува функцијата „ Plug and Charge “.

Максималната моќност на полнење на еднонасочните полначи е до 205 kW, а на стандардниот AC 11 kW. Можно е да се добие и 22kW AC за доплата.

Производството на новата Series 5 на BMW започнува во октомври оваа година во најголемата фабрика во Динголфинг, каде што се произведуваат сите компоненти, како и високонапонските батерии и електромотори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

Hyundai Sonata модел за 2024-та

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“

Mini Clubman Final Edition