Претставен Chery Arrizo 8

Chery подготви уште еден нов модел, седанот Arrizo 8, кој беше прикажан на саемот за автомобили во Ченгду…

Овој седан е долг 4780 mm, широк 1843 mm, висок 1469 mm и има растојание помеѓу оските од 2790 mm.

Покрај тоа познато е и дека Arrizo 8 е изграден на платформа со погон на предните тркала, а гамата ќе има два турбо мотори.

На почетокот ќе може да се добие со 1.6 TGDI бензински турбо мотор со четири цилиндри, со моќ од 197 КС и во комбинација со седум (7) -степен автоматски менувач на брзини со двојна спојка. Втората погонска единица е 1.5 TCI турбо со 156 КС. Подоцна ќе пристигнат 2.0 турбо мотор како и хибридна погонска верзија.

Списокот на опрема за основната верзија вклучува LED светла, панорамски покрив, екрани во дијагонала од 10,25 инчи, потоа со двозонска контрола на климата, темпомат, задна камера и систем за избор на режими на возење (Eco, Sport, Normal).

Врвната варијанта има екрани со големина од 12,3 инчи, вентилација на предните седишта, препознавање на лицето и следење на возачот, адаптивна контрола на патувањето, автоматско сопирање, следење лента и следење на мртвата точка.

Chery Arrizo 8 со 1,6 TGDI мотор чини 114.000 до 135.000 кинески јуани („преведено“ во европска валута од 16.630 до 19.695 евра), а официјалното лансирање во Кина е најавено за крајот на септември.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември