Претставен новиот целосно електричен MINI Cooper

Новиот целосно електричен MINI Cooper од петтата генерација претставува комбинација на препознатлива традиција и актуелни иновации, со кои MINI јасно ја следи својата стратегија до 2030 година да стане бренд со сите целосно електрични модели…

Новиот MINI Cooper е достапен во две варијанти: Cooper E, како и Cooper SE (помоќна верзија). MINI Cooper E има електричен мотор од 135 kW/184 КС и генерира вртежен момент од 290 Nm. Оваа верзија од 0 до 100 km/h забрзува за 7,3 секунди, а досегот според циклусот WLTP е 305 km.

Од друга страна, MINI Cooper SE има моќност од 160 kW/218 КС со максимален вртежен момент од 330 Nm. Неговото забрзување од 0 до 100 km/h е 6,7 секунди, додека досегот е 402 km според WLTP стандардот.

Опцијата Green Mode ја оптимизира ефикасноста на возењето, ориентирајќи го електричниот мотор кон максималниот опсег врз основа на различни параметри. Напредното управување со закрепнувањето во новиот MINI Cooper ја насочува вишокот енергија во батеријата, а со тоа го зголемува опсегот.

Дизајнот на новата генерација на модели MINI е модерен и дигитално ориентиран, а корисничкото искуство е подигнато на сосема ново ниво. Надворешноста на новиот MINI Cooper е минималистичка, аеродинамична, спортска и ориентирана кон основните елементи. Предниот дел на ова електрично возило се карактеризира со икониските MINI кружни фарови и впечатлива октагонална решетка. Стандардните тркала се со дијаметар од 16 инчи, а опционално се достапни бандажи од 17 и 18 инчи, за да се нагласи типичното MINI картинг чувство.

Внатрешноста е минималистичка и содржи намален број на компоненти кои се оптимално дизајнирани според највисоките стандарди. Опционалниот head-up дисплеј зад воланот овозможува сета релевантна содржина да се појави во видното поле на возачот. Како резултат на тоа, контролната табла на страната на возачот не бара дополнителен екран, така што го отвора погледот напред.

Внатрешниот дизајн зрачи со модерност, додека опционалниот панорамски стаклен покрив го прави ентериерот особено светол и пријатен. Со преклопување на задното седиште во сооднос 60:40, багажниот простор може флексибилно да се прошири од 200 на 800 литри.

OLED екранот со висока резолуција го револуционизира корисничкото искуство, поставувајќи нов стандард. Овој централен елемент е дефинирачка карактеристика на ентериерот со неговите различни функции. Благодарение на MINI оперативниот систем 9, со сите функции на возилото може да се управува интуитивно со допир или гласовна контрола. MINI Operating System 9, развиен внатрешно од BMW Group, се базира на софтверскиот пакет Android Project со отворен код ( Android Open Source Project AOSP).

Графичкиот приказ на содржината е современ и фокусиран на клучните ставки. Горниот дел содржи релевантни информации поврзани со возилото, како што се брзината и статусот на батеријата. Кога ќе се притисне индикаторот за брзина, се појавува голем, привлечен приказ на брзинометар на цел екран, кој јасно го става фокусот на возењето.

Во главното мени, другите виџети се прикажани во форма на икони лево и десно од тековната функција на менито. Во долниот дел од OLED екранот има ставки од менито: навигација, медиуми, телефон и клима уред, кои може директно да се изберат во секое време. До сите други функции може да се пристапи преку менито на ист начин како на паметен телефон.

Дополнително, MINI Connected Upgrades овозможуваат дигитално и флексибилно користење на дополнителни функции на возилото. Во комбинација со опционално достапниот пакет MINI Connected, MINI Connected Store обезбедува пристап до практични и забавни апликации, вклучувајќи игри, музика и видео стриминг. Новата апликација AirConsole обезбедува уникатно гејмерско искуство за сите патници, кои ги користат своите мобилни телефони за да ја контролираат содржината на OLED екранот.

Новите системи за помош сега го олеснуваат секојдневното возење. Покрај функциите за автоматско паркирање што ги нуди Parking Assistant, новиот опционален Parking Assistant Plus го прави процесот на паркирање уште поедноставен.

Благодарение на 12 ултразвучни сензори и четири камери за опкружувачки поглед, возилото може појасно да ги идентификува можните места за паркирање и дури може самостојно да иницира маневри за паркирање со ограничен простор. Дополнително, редовниот процес на рачно паркирање може да се пренесе на Parking Assistant Plus во секое време. Режимот на истражување нуди практично решение со тоа што му дозволува на новиот MINI Cooper лесно да се паркира со помош на паметен телефон, доколку просторот настрана е премногу ограничен за влез.

Иновативната опција MINI Digital Key Plus носи персонализирано искуство во возилото, претворајќи го паметниот телефон во клуч, што овозможува автоматско отворање и затворање на возилото.

Има и дополнителни функции кои ја зголемуваат безбедноста на корисникот. Со опцијата Remote 360, на пример, околината на паркираното возило може да се види во апликацијата MINI. Камерата во внатрешноста нуди поглед на внатрешноста, но и можност за фотографирање на патниците и поставување материјал на паметен телефон преку WiFi Direct.

ПР Соопштение

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември