Претставена автономната BMW Series 7!

Баварците ја претставија прототип верзијата на својот луксузен седан, односно претседателска лимузина, што доаѓа со автономна технологија од Ниво 4

Прототип верзијата на моделот сеуште не е со автономност од Ниво 5, но сепак во повеќе ситуации автомобилот може самостојно да управува, без притоа возачот да мора да го следи тоа што се случува и /или да биде подготвен да ја преземе контролата врз автомобилот.

Така, сопствениците ќе можат да го повикаат возилото преку апликација на паметните телефони и тао автоматски ќе се довезе до нивната локација, а кога автомобилот ќе пристигне, возачите ќе можат да пристапат до него преку проверка на автентичноста на паметниот телефон.

Бидејќи никој не треба да стои зад воланот, возачите можат да се релаксираат во луксузните задни седишта и да започнат патување преку таблета монтирана на централната конзола, додека автомобилот ќе се грижи сите да ги прицврстат своите ремени, а потоа да стигнат до одредената дестинација.

Додека автомобилот е сеуште прототип, BMW потврди дека работи на понапредните полуавтономни функции за возење од Ниво 2, кои вклучуваат способност за интерпретирање на семафорите., а исто така развива адаптивен cruise control систем со функција за препознавање на семафорите.

Изграден како еволуција на нивниот моментален адаптивен cruise control систем со Stop & Go, новиот систем користи моќни радарски сензори и сензори од камерите, кои вршат постојан надзор на опружувањето што му овозможува на системот автоматски да го запре автомобилот на црвени светла , да ги регистрира жолтите и да го забави возилото пред да застане.

Инаку, потполната автономија на возење од Ниво 5 Баварците планираат да ја достигнат во текот на 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW инвестира 2,6 милијарди евра во „старт-ап” компанијата Argo AI

Најавен Maserati Ghibli Hybrid

Audi најавува „пионерски” модели со висока ефикасност”

Новите модели на Fiat нудат заштита од вируси!

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Lancia Ypsilon Hybrid EcoChic

Peugeot управувач: Од едноставна “рачка” до мултифункцонален управувач

Во BMW применета вештачка интелигенција за фарбање каросерии

Ferrari нема да произведува електричен супер автомобил -струјата се уште заостанува со перформансите!