Претставена MV Agusta Superveloce Alpine – во лимитирана серија

Чекањето заврши, бидејќи тука е новиот мотоцикл, заедничка креација на MV Agusta и француската марка за автомобили Alpine…

Тоа е втората соработка на познатиот италијанскиот производител на мотоцикли со едно автомобилско име донесе Alpine средување на моделот Superveloce 800, и како што обично се случува во ваквите партнерства, промените се претежно од дизајнерска природа.

Првото нешто што го привлекува вашето внимание е бело-сината комбинација на бои, стандардна за француски производител.

Вкупно 110 примероци нè чекаат во ограничена серија (бројот на примероците е референца од името на спортскиот автомобил Alpine A110).

Мотоциклот изобилува со употреба на јаглеродни влакна, користени на заштитниците на ланецот, предните и задните калници, како и на долниот дел од оклопот.

Другите детали вклучуваат седиште од алкантара и црни тркала обработени на CNC машина.

Superveloce Alpine доаѓа со повеќе додатоци за трки, вклучително и асиметрична издувна цевка, по која се препознава линијата Superveloce. Исто така, постојат посебни поставки на единиците за контрола на моторот (ECU), капакот на резервоарот за гориво (исто така изработен на машина за CNC), како и потврда на автентичноста.

MV Agusta Superveloce Alpine е првиот модел со три цилиндри од Варезе што доби хомологација со Euro5, што носи неколку подобрувања на својата платформа.

Во однос на моќноста, тој остана на 145 КС (108 kW) во новото издание, при што пакетот за инерцијално мерење единици (IMU) доби нов ABS и контрола на влечење.

Исто така, има нови кфункциии во електронскиот пакет MVICS (сега до ознаката 2.1).

Ако ви се допаѓа она што го гледате, за MV Agusta Superveloce Alpine треба да издвоите само 36.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полицијата во Милано доби засилување на две тркала

Moto Guzzi со нови модели го слави 100-от роденден

Ducati го произведе 350.000-от Monster

EICMA ги објави датумите за 2021 година

BMW електричен концепт со странична приколка

SYM EF3 претстави електричен скутер

Нова заедничка креација на Ducati и Lamborghini – Diavel 1260

Новиот BMW S1000R

BMW Motorrad Definition CE 04