Претставенa новата генерација на BMW Series 3 Touring

Баварците повторно ја наметнаа кандидатурата за нај караван во сегментот со спортски карактеристики и со привлечен и динамичен изглед

Новата генерација на  Series 3 Touring е малку поголема од претходнaтa, долга 4.709 mm, ширoка 1.827 mm и висока од 1.470 mm, .додека растојанитето помеѓу оските  е зголемено за 41mm, (на 2.851mm).

Слично како седан изведата, Touring доаѓа со робусен преден дел, агресивни предни светлосни уреди, големи „бубрези“ и покривни шини како стандард.

Во внатрешноста, новиот BMW Touring доаѓа со актуелниот стил на брендот, со ново дизајниран спортски кожен управувач и редизајнираните седишта кои ја зголемуваат на удобноста при возење на долги релации.

Автомобилот вклучува автоматска задна врата и товарен простор кој сега е 112 mm поширок од претходниот модел, со што се добиваат 500 L багажен капацитет, кој се зголемува на 1.510L со преклопување на задната клупа.

Како што напомнавме, зголемените параметри на автомобилот секако влијаат и на внатрешноста, па така новата Series 3 Touring  има дополнителен простор за рамената во предниот дел, зголемен простор во пределот на главите за сите патници и поголем простор за нозете за патниците на задната клупа.

Во поглед на погонските агрегати, новата Series 3 Touring ќе биде достапна со три бензински и три дизел единици: Бензинсците  стартуваат со два мотора со четири цилиндри , 320i Touring со 184 KS и 258 KS во BMW 330i Touring , ана врвот е мотор со шест, цилиндри, BMW M340i xDrive Touring со 374 KS.

Дезелите доашаат со два мотора со по четири цилиндри со 150KS во 318d Touring и 190 KS во 320d Touring, следен е  со шест-цилиндри 330d xDrive Touring, со265 КЅ.

Дизелите со четири цилиндри стандарддно доаѓаат со шест-степен мануелен менувач, а опција е осум-степени Steptronic, додека останатите изведби на Series 3 Touring доаѓаат стандардно со осум-степен автоматски пренос.

Ос BMW велиат дека новиот Touring ќе биде многу поспортски од својот претходник, благодарение на својот низок центар на гравитација и совршената дистрибуција на тежината од 50-50., а ригидноста на телото на автомобилот е зголемена за околу 25 %.

Новата Series 3 Touring ќе располага со неколку нивоа на опременост, како Advantage, Sport Line, Luxury Line и M Sport, а продажбата теба да стартува на 28 септември тековната 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серискиот Alfa Romeo Tonale на пазарот во 2020 или 2021

Конечно пристигнува новиот Nissan Juke на нови фотки!

Светски премиери на Opel IAA 2019, Нова Astra, Corsa и Grandland X plug-in хибрид

Škoda Superb RS (2020), дизелски 240 KS, предизвикувач на спортската елита!

Rezvani Tank – Најсилниот SUV на светот

Специјално изданија на Lexus LC 500

Fiat Cronos HGT за жал не и за Европа!

Нова Kia Mohave

Третата генерација на Opel Insignia (2022) ќе биде изведена од Peugeot 508