Претставен модерниот Baja Boot на Scuderia Cameron Glickenhaus

Производителот на супер спорткси автомобили Scuderia Cameron Glickenhaus штотуку ја заврши изработката на својата модерна интерпретација на Baja Boot

Автомобилскиот производител започна да работи на модерниот Baja Boot во јануари минатата 2018 година, а презентираниот модел претставува примерок со две врати.

Исто така во SCG планираат да изградат и Baja Boot верзија што ќе има четири врати.

Изградениот Baja Boot е погонуван од LT4 V8 мотор од GM кој испорачува 650 КЅ, слично како кај оригиналниот Baja Boot, но новиот има интегриран издувен систем, независен систем за потпирање, 19-инчни за патување и 37-инчни тркала за секакви терени.

Тука се и Wilwood сопирачките со шест клипа (шепи), како и системот за потпирање кој нуди можност за промена на висината до 55 cm.

Во SCG планираат  да се натпреваруваат на годинешниот Baja 1000 со својот нов Baja Boot и ќе продолжи да го произведува моделот со две врати до крајот на наредната 2020 година, а потоа ќе запре со производството на верзијата со две врати и ќе ги фокусира производните капацитети кон поголемата верзија со четири врати.

– Во ноември, тековната 2019 година ќе го возиме нашиот Glickenhaus Baja Boot од Сан Диего , во Енсенада, ќе се натпреваруваме на трката Baja 1000, по што и  ќе се вратиме назад –дома исто така со возење “, рекол на крајот Џејмс Гликенхаус..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дизајнер од Русија вкрстил Lada Niva и Mercedes G Class

Црн хумор заштитна маска од корона вирусот и за автомобили

На аукција Mercedes-Benz Pullman за 2,5 милиони долари

Видео: Lancia Delti HF Integrale- Беснее по улиците на Њујорк

Autobianchi Stellina: Најубавиот потомок на “Фиќо” а малку познат во светот

PSA групацијата донира над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Polestar Percept нови детали и фотки – можна најава за електричниот SUV Polestar 3

Jaguar Land Rover против корона вирусот

Видео Црвено Ferrari што ви го одзема здивот и негова заштита од гребници