Претставниците на 7-та сила во Италија велат електрична Panda ќе се прави во Крагуевац

Нови информации за фабриката во Крагуевац се појавија во италијанските медиуми, специјализирани и дневни.

Тие, иако од непознати извори, тврдат дека следната генерација на Fiat Panda ќе излезе од производните линии во Шумадија. Веќе ја споменавме Panda како еден од потенцијалните кандидати за домашната фабрика за автомобили, а наведените рокови се совпаѓаат со она што претходно имавме можност да го слушнеме од претседателот Александар Вучиќ.

Тој најави дека фабриката во Крагуевац следната година ќе биде во транзиција и подготовка на нови линии, а во 2024 година ќе започне производството на ЕV модели. Ова е во согласност со претходните најави од Италија во врска со новата генерација на Panda. А на пазарот треба да излезе во 2024 година.

Нам ни се чини дека одговорот на прашањето што ќе се произведува во Шумадија би можеле да го добиеме на крајот на оваа година. Имено, италијанскиот печат опширно пишуваше за плановите на Fiat да ја претстави новата генерација на Panda непосредно пред крајот на тековната година, како вовед во производството кое ќе стартува во 2024 година.

Но, доаѓањето на новата Panda не значи и крај на неговата кариера за сегашната итерација. Овие два модели ќе продолжат да ја делат сцената до 2026 година, дури тогаш Panda каква што ја знаеме денес ќе се повлече и целата сцена целосно ќе ја препушти на новиот модел.

Професионалните новинари од италијанската чизма пишуваат дека новата Panda ќе има crossover форми, како и дека ќе нуди многу простор во кабината и дека ќе биде погодна за семејна употреба. Освен тоа, тие се убедени дека идниот електричен адут на Fiat ќе биде поевтин од браќата Stellantis како Peugeot e-208 или Opel Corsa.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Continental се закити со титулата производител на пневматици на годината

Cupra Terramar и Cupra Tavascan

Apple ја интензивира работата на електричниот автомобил

Најавен SsangYong Torres

-Volkswagen плаќа казна од 193 милиони фунти на оштетените Британци во Dieselgate

Системите за полу автономно возење не се така безбедни како што велат!

BMW iX1 -зимски тестирања

VW го враќа во живот името Scout за својот електричен pick-up

Обновен Kia Soul