Пристига вон временски бисер на четири тркала – De Tomaso P72

Точно 60 години по основањето на – De Tomaso – и 15 години по престанувањето на оригиналното повторување на компанијата – производителот на автомобили го одбележа своето враќање со прекрасниот P72…

Тенкиот и елегантен купе дебитираше на фестивалот на брзина во Гудвуд (Goodwood festival of speed) во 2019 година со V8 мотор на Ford со повеќе од 700 КС (515 kW).

Сепак, тоа беше само прототип, а сега со нетрпение го очекуваме првиот од 72 производни единици кои ќе влезат во производство, што треба да се случи следната 2023 година, пишуваат светските информативни агенции.

– De Tomaso минатиот викенд возеше син прототип до тревникот Вил д’Есте (Ville d’Este) на езерото Комо во Италија. Него го фотографираше Фреди Аткинс (Freddie Atkins), кој на Инстаграм е познат како TFJJ.

Сепак, ова не е прв пат да ја видиме оваа конкретна нијанса на сино на P72; истиот прототип помина извесно време на Флорида на настани како што се The Amelia и Miami Concours.

Сината надворешност се отвора со контрастна бела внатрешност со ватирана кожа на седиштата и соодветен алуминиум со дијамант во средината на воланот што ја опкружува таблата со инструменти.

Дури и алуминиумската рачка на менувачот може да се пофали со истиот дијамантски модел.

– De Tomaso првично планираше да го изработи P72 и сите идни возила во производствениот погон во САД.

За жал, нарушувањата поврзани со пандемијата ја натераа компанијата да бара друго место, па завршија нова производствена фабрика во близина на Нирбургринг во Германија.

Како што споменавме, испораките треба да започнат следната 2023 година. Компанијата планира ограничено производство од само 72 единици на глобално ниво, од кои секоја чини околу 890.000 американски долари

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder