Пристигна Lucid Air убиецот на Tesla – закана со основа

Силата оди во облаци, перформансите се исто така блиски до авионската индустрија, но по цена овој автомобил стои цврсто на земја.

Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип и сега можеме да го видиме во целосна светлина.

Нема повеќе сомнение, ова е модел кој привлекува внимание не само со својот импресивен дизајн, туку и со врвни технологии.

Над 1000 „ждребиња” на струја

Американците имаат на располагање четири конфигурации. Најинтересна е комбинацијата од батерии со капацитет од 113 kWh и два електромотори со моќ од над 1.080 КС.

Во тоа Dream Edition, изведба тој забрзува од0-60 милји  (96 км/ч )за 2,5 секунди, и четвртина милја минува за неверојатни 9,9 секунди со излезна брзина од 232 км /ч.

Максималната брзина е ограничено на 270 км /ч.

Од друга страна, позиционирана е почетната верзија Air, проследена со Air Touring и Air Grand Touring.

Последново е сепак исклучително брза: 3 секунди до 96 км/ч и четвртина милја за 10,8 секунди.

Ако се прашувате колкав е досегот, работите следни. Со специјални 19-инчни AeroRange тркала, автомобилот минува рекорд од 832 км.

Најсилната изведба има досег од, сепак одлични (и рекордни), 748 км.

Верзијата Air Touring има „само“ 620 КС, па така од 0 до 96 км/час забрзува за 3,2 секунди и четвртина милја поминува за 11,4 секунди (со излезна  брзина од 198 км на час), според класификацијата EPA, досегот е 653 км. перформансите се непознати.

Пазарот веројатно сè уште се следи и се бара оптимална комбинација на цена и перформанси.

Во однос на полнењето, производителот гарантира 32 км досег за една минута полнење, или 482 км за 20 минути.

Lucid Air не само што е посебен однадвор, туку и плени со неговиот внатрешен дизајн. 34-инчниот закривен 5K екран доминира како дел од пилот-панелот. Доколку е потребно, може да се „скрие“ во арматурата.

Зголемената површина на шофершајбната и стаклената плоча одзади ќе го комплетираат впечатокот. Исто како и системот за автономно возење од ниво 3 со 32 различни сензори.

Цената под знак ?

И сега најдобро. Почетната цена е 72.500 американски долари со вклучена државна субвенција од 7.500 американски долари, а таа изведба доаѓа во 2022 година.

Air Touring доаѓа веќе следната година по цена од 87.500 долари, како и Air Grand Touring за 131.500 долари.

Врвниот перформанс Top Gun доаѓаат на пролет по цена од 161.500 долари, исто така со вклучена субвенција.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Перформанс електричниот Ford Mustang Mach-E GT пристигнува во Европа

Peugeot 508 PSE официјално претставен

Новите модели на Volvo со специјални системи за пречистување на воздух

Најавен електричен Ford F-150

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Volkswagen се пофали со можностите поточно со ефикасното полнење на ID.4

Daimler ги претстави водородниот камион и електричниот Actros

Kia Motors ја забрзува деловната трансформација да стане водечки EV бренд

Папараци го „уловија” маскираниот Volkswagen ID.6 на тест возење