Пристигнува електричен pick-up Fisker Alaska!

Во текот на минатиот месец –Fisker, на салонот за потрошувачката елетроника CES, во Лас Вегас, САД, коечно го претстави долго најавуваниот електричен SUV моделот Ocean (што од 2022 година ќе биде во понудата и на купувачите на Стариот континнт, но во компанијата како да го забрзуваат темпото и најавуваат, набргу, помоција и на други модели…

Една од тие најави е и електричниот  pick-up моделот Alaska, што е „разоткриен“ преку една „тизер“ фотографија (слика).

Во овој момент за тој работник на струја се уште нема некои конкретни детали, но се очекува истиот да го има електричниот погонски систем што се имплемнтира и во Fisker Ocean.

Тоа, пак, подразбира синергија на два електромотора, заедно со литиум – јонска батерија со апацитет од  80 kWh (истата од 0 до 80% од капацитетот, на брз полнач, се полни за само половина час) а обезбедува автономија на возње со едно полнење на батеријата од 250, до 300 милји, односно од 402, до 483 km.

Од овој работник на струја исто така може да се очекува и извесно ниво на автономија во возењето, исто така и погон на сите четири тркала ( затоа се и двата електромотори, по еден на секоја оска), потоа голем колорен екран чувствителен на допир, диигитална инструментална плоча, заедно со head-up дисплеј …

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Баварците ќе ги задржат бубрезите на маската на моделите и во електричната ера

Европа наопаку, а Русите правилно!?!?

Се продава Jaguar XK120 Roadster што бил сопственост на Клерк Гебел

Mercedes-Benz слави 120 години на постоење

Претставен новиот Fiat Strada

Киев размислува за забрана на користење на приватни возила

Audi пронајде начин да помогне да се прекрати времето во карантин

И Hyundai го менува логото, а Mercedes ja намали ѕвездата

Електричниот Fisker Ocean ќе има и воена и верзија за спасување