Пристигнува и мал Land Rover!

Откако претходно годинава на јавноста и беше претставен новиот Defender, во Land Rover планираат својата понуда да ја прошират и со еден многу по пристапен модел…

Имено, станува збор за baby SUV модел со стартна цена од околу 25.000 британски фунти за основната верзија.

За baby SUV би се користела новата платформа D10, a целиот проект , наводно, се води под внатрешна (кодна) ознака L860.

Изгледот ќе биде инспириран со новиот Defender, но L860 секако ќе понуди и поскромни пакети со опрема и не толку пространа кабина во споредба со Defender.

Тој мал Land Rover во продажба би можело да се појави во текот на третиот квартал на 2021 година и тоа во верзија на каросерија со пет врати.

Автомобилот стандардно, најверојатно, ќе се нуди со погон 4×2 (само на предни тркала) и со мотор со три цилиндри, бензинец, со работен волумен од 1,5-литри (во turbo и mild-hybrid верзии), a би можел да се произведува и вон Велика Британија, најверојатно во погоните на новата фабрика на Jaguar Land Rover, во Словачка.

Се очекува и помоќна верзија со мотор со четири цилиндри и со погон на сите четири тркала (4×4), a можни се и верзии со plug-in хибриден погонски систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volkswagen ID.4 дебитира во април на салонот за автомобили во Њујорк

Лажен Ferrari поскаш од оригинлен, нов!

Годинава се очекува промоциј на нови BMW M3 и BMW М4

Renault на годинешниот Rally Dakar настапи и со хибриден камион!

И возилата може да се одбранат од хулигани докажа Тesla Model 3„

Jaguar Land Rover со седишта што симулираат „џогирање“

Најпродавани автомобилски брендови во 2019 според focus2move!

По рекордната 2019 Lamborghini со големи планови за 2020 година

Познатото лондонско такси и во Токио!