Пристигнува Mazda3 со турбо бензински мотор со 250 КС?

Јапонскиот производител на автомобили ја најави премиерата на овој модел со соодветен звучен „тизер“…

Mazda објави кратко видео со звук на моќен турбо-бензински мотор што ќе ја движи најмоќниот Mazda3.

Во истиот клип е навестено дека премиерата на овој модел ќе се случи на осмо (8) наредниот  месец – јули.

Повеќе детали за новиот мотор на Mazda3 не се познати, но се претпоставува дека станува збор за моторот 2.5 Skyactiv-G кој е веќе инсталиран во моделите Mazda6, CX-5 и CX-9.

Доколку станува збор за единица со исти спецификации, возачот ќе има на располагање ергеле со моќност од 250КС и 320 Nm максимален вртежен момент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Urban Aero го најави CityHawk, хидрогенскиот летечки автомобил

Jeep Gladiator сега достапен и со дизел мотор

Пневматиците за 20%ја зголемија автономијата на EV

Mercedes го откри ентериерот со пет екрани за новата S класа

FCA најави офанзива на mild hybrid мотори

Мотоцикл без звук ќе јури повеќе од 330 км/ч

Корона вирусот ќе влиjае на сите идни автомобили

Мотоциклите на BMW со адаптивен темпомат

NEVS го претстави Sango автономното возило како дел од PONS