Пробно производство на Aston Martin DBX

Полека но сигурно Aston Martin се приклучува на друштвото на автомобилски компании што во својата понуда имаат SUV модели совисоки спортски перформанси …

Нивниот прв повишен автомобил чија продукциска серијај е веќе на монтажните ленти во новата фабрика на компанијата во Велс што со полн капацитет ќе почне да работи од половината на наредната 2020 година.

Покрај DBX во новата фабрика ќе се произведуваат и лимитираната серија на електричниот модел Rapid E што во 2021 година ќе го наследи електричниот модел на ново основаниот подбренд Lagonda, a низ сите планирани проекти на Aston Martin работн место ќе обезбедат речиси 4.000 работници.

Според последните информации, DBX на почетокот ќе се нуди во комбинација со AMG агрегатот, со работен волумен од  4,0 –литри, со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква „V“, со две турбини (biturbo), a понудата со тек на времето ќе биде проширена и со домашниот агрегат со 12 цилиндри, исто така поставени во конфигурација на латинската буква V со кој DBX би можел да добие и по некоја „лута“ верзија наострена за супериорни перформанси.

Во Aston Martin потврдија дека превезот од продукциската верзија ќе биде симнат кон крајот на тековната 2019 година, што некако не насочува на саемот на автомобили што во ноември се одржува во градот на Ангелите, во САД..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серискиот Alfa Romeo Tonale на пазарот во 2020 или 2021

Конечно пристигнува новиот Nissan Juke на нови фотки!

Помал SUV на Fiat за пазарите во Јужна Америка

Tesla Model 3 – Запрено производство поради премногу проблеми!

KIA во првото полугодие со одлична продажба!

Светски премиери на Opel IAA 2019, Нова Astra, Corsa и Grandland X plug-in хибрид

В. Британија со повеќе станици за полнење на EV од бензински пумпи!

Škoda Superb RS (2020), дизелски 240 KS, предизвикувач на спортската елита!

Rezvani Tank – Најсилниот SUV на светот