Проектот Mazda Vision Coupe стопиран, SUV креациите имаат предност

Сериската верзија на концептот Vision Coupe се чини се помалку веројатна, речиси пет години по промоцијата на салонот во Токио и не е изненадување што виновни се SUV моделите…

Според Autocar, јапонската компанија никогаш категорично не кажала дека планира да го пушти концептот во производство, но се мислеше дека ќе ја објави следната генерација на седан Mazda 6, која требаше да го нападне BMW Series 5 со нова мотор од шест – цилиндри во линија.

Но, сега, Mazda го префрли својот фокус на развој на попопуларни SUV модели во согласност со нејзиниот нов предводник CX-60 модел.

Јоаким Кунц (Joachim Kunz) од Mazda Europe вели: „Овој тренд на SUV возила продолжува, а уште повеќе за Mazda. Ова е она што најдобро се продава. „Би било многу убаво… да имаме преден мотор, погон на задните тркала и мотор со шест цилиндри за наследникот на Mazda 6 или големо спортско купе. Ние би сакале да го имаме, но во моментов најважно е да продаваме теренци“.

Забелешките на Кунц, исто така, покренуваат прашања за веројатноста за наследник на актуелната Mazda 6. Од Mazda потврдија дека два нови модели ќе го придружуваат CX-60 во неговите европски салони: MX-30 во проширување на опсегот на ротирачки мотори и верзија со седум седишта CX-60. , кој ќе ја носи значката CX-80.

Во меѓувреме, ќе ги лансира теренците CX-70 и CX-90, исто така со архитектура со погон на задните тркала. Специфичните детали за идните модели не се потврдени освен овие SUV модели, но новата платформа може да поддржува и попречни мотори и погон на предните тркала за помалите модели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Continental се закити со титулата производител на пневматици на годината

Cupra Terramar и Cupra Tavascan

Apple ја интензивира работата на електричниот автомобил

Најавен SsangYong Torres

-Volkswagen плаќа казна од 193 милиони фунти на оштетените Британци во Dieselgate

Системите за полу автономно возење не се така безбедни како што велат!

Претставниците на 7-та сила во Италија велат електрична Panda ќе се прави во Крагуевац

BMW iX1 -зимски тестирања

VW го враќа во живот името Scout за својот електричен pick-up