Произведен последната VW Beetle!

„Бубата“ по втор пат замнува во легенда- Volkswagen го произведе последниот примерок од Beetle во Мексико, со што го испрати моделот во историја…

По речиси 80 години, долгиот пат полн со премрежија но и богата успешна кариера, моделот доаѓа до крај на своето патување и легендарната Буба (Beetle) конечно заминува во заслужена „пензија„.

Од VW уште лани го најави крајот на својот популарен модел, а сега, последниот примерок од Буба ја напушти прозиводната лента на погонот во Мексико.

Потсетуваме во 1938 година, Volkswagen за прв пат го претстави „народниот автомобил“ што требаше да ја мобилизира тогашна Германија – Оригиналната Буба, што веднаш беше одлично прифатен од купувачите.

Три децении подоцна, малиот привлечен и практичен автомобил стана симбол на шеесеттите, носејќи го слоганот „малото е убаво“, а кон  крајот на 1970-тите, брендот го заврши производството на оригиналната Буба.

Од 1998 година легендата се враќа под името Новата Буба (New Beetle) и претставуаваше визуелна ретроспектива на оригиналниот модел, но сепак суштински беше поблиску до Golf.

Последната варијација на иконскиот модел беше претставена во 2011 година, но продажбата сепак продолжи да се намалува, па со тираж од  43.000 продадени примероци во 2014 година, во 2017  продажбата се спушти на само 15.000 единици што беше клучен фактор во одлуката на Volkswagen да го згасне моделот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанската полиција во флота добива и Suzuki Jimnу!

Maserati GranTurismo Zeda

Lexus  сопроизведен целосно електричниот модел за 10 дена во Кина

Кои се доверливи а кои треба да се избегнуваат, покажа TUV прегледот на 9 милиони возиламодели

Нови официјални скици на идната генерација на Kia Optima

Интригантно – Можно Peugeot 608 на FCA Maserati платформа

Можно повторно заживување на Lotus Elan!

Јапонците направија супер спортски автомобил од цеулоза

Renault Arkana – може да биде француски BMW Х4 во Европа до 2021