Произведени еден милион КТМ мотоцикли

Од Pierer Mobility, неодамна, објавија  дека е произведен милионити  – мотоцикл под значка на KTM!

Јубилејниот примерок на австриската марка е произведена во Индија, што укажува на важноста на нејзиниот однос со компанијата Bajaj Auto, кој трае повеќе од 15 години.

Разбирливо е дека 1.000.000-тиот мотоцикл со ознака KTM не беше модел со високи перформанси, туку KTM 390 Adventure.

Се произведува во фабриката Бајај Ауто во Пуне, Индија. Во оваа фабрика се произведуваат модели на KTM од 125 до 390 кубни сантиметри, како и еквивалентни модели на Huskvarna, а истата работи од 2011 година.

Пуна се смета за еден од индустриските и образовните центри на оваа земја.

„Производството традиционално е една од нашите силни страни, а милионитиот KTM е доказ за тоа“, рече Раџив Баџаџ, извршен директор на Bajaj.

„Кога го започнавме нашето партнерство во 2007 година, си поставивме цел да му помогнеме на КТМ да стане познат низ целиот свет преку развивање иновации. Ја достигнавме границата од милион, а има уште многу да се направи“.

„Ова е навистина важна можност и за Pierer Mobility и за Bajaj Auto. Нашиот успех се заснова на четири столба: глобализација, постојана иновација, мотивирани вработени и воспоставени брендови. Како водечки европски производител на две тркала, го имаме вистинскиот партнер во Вајај. Ова ни дава доверба за иднината“, изјави Штефан Пиерер, извршен директор на матичната компанија на КТМ.

Ова е второ големо достигнување за КТМ во 2023 година, откако Кевин Бенавидес ја освои својата втора победа на релито Дакар, со што стана вкупно 19 за познатиот бренд.

Тоби Прајс заврши на второто место и му даде на КТМ уште еден пласман на подиумот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One