Prophecy concept прв резултат на соработата на Hyundai и Rimac дебитира во Женева 2020

За предстјниот салон за автомобили, наредниот месец, во Женева, покрај новата генерација на автомобилот од В сегментот  i20 и подновениот i30, од Hyundai подготвија и светска премиера на своето ново концепт возило што вруваме ќе привлече огромен интерес кај посетителите и автомобилсата јавност…

Станува збор за Prophecy concept кај кој би требало да биде применета дизајнерската филозофија на Hyundai, наречена – Sensuous Sportiness (спортска сензитивност во некоја слободна транскрипција на нашиот маедонски јазик).

Од Hyundai, во овој момент, не соопштуваат конкретни детали освен дека станува збор за потполно елетрично возило (концепт).

Тоа е првиот концепт што произлегува од соработката на Корејскот автомобилски гигант со хрватската компанија Raimac Automobili – производител на хипер спортси електрични автомобили.

Во исото соопштение издадено од канцеларијата за соработка со медиумите на Hyundai е неведено и дека Prophecy concept ја потенцира вонвременската убавина што би требало да го „издржи“ тестот на времето.

Името Prophecy (Прорекување- предвидување ) ја одразува целта на овој концепт, да предвиди и дефинира во која насока ќе се движи идниот дизан на Hyundai.

Премирата на концепто е закажана за првиот новинарски ден, поточно за трети март тековната 2020 година, во Женева, па повеќе детали за истиот очекуваме од лице место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најавен Levdeo A10E

Совет : Не ставајте/ кревајте нозе врз арматурата

Се продава Mercedes-Benz S600 што би во сопственост на Мајкл Џордан!

Шпионски  фотки: Opel Crossland X -2021

Volkswagen го гаси производството на најскапиот модел

Пробни камери за „лoвење! на тие што снимаат сообраќајки на пат!

Над 600 илјади хотели во светот го прифаќаат биткоин како валута!

Снимен новиот Ford F-150 Raptor

Porsche Carrera GT во напуштен салон собира прашина!