Прв custom BMW R nineT со „Руска душа“

Мотоциклот BMW R nineT израсна во симбол „heritage’s “ линија на производителот од Минхен, a голем број на сопственици на таа прекрасна креација на две тркала ширум светот и дале свој единствен допир – личен здив…

Една креација посебно привлекува внимание, a за квалитетот на изработката доволно говори фактот дека станува збор за победникот на AMD светскиот шампионат во изработка на мотоцикли по мерка.

Оваа извонредна креација околу која ја плетеме оваа информација е дело на Zillers Garage, работилница од Русија.

Човекот што ја замислил креацијата – Димитриј Голупчиков, сакал во својата креација да внесе елементи од светот на аеронаутиката, односно од воздухопловите.

И во таа своја желба во голема мерка успеал, a конечната верзија воопшто не разочарала, туку спротивно…

Мотоциклот се базира врз моделот на Баварците BMW R nineT од 2016 година, a на него се е скроено по мерка, освен агрегатот и некои делови на рамката.

Се во се`, Zillers Garage речиси 10 месеци работела на ова вистинско ремек-дело со каросерија од алуминиум што во едно успешно комбинира современ и ретро стил.

Лично Димитриј вели дека долго време размислувал за линиите на неговата креација.

Тука ќе го наведеме и функционалниот „кокпит“, со Motogadget Motoscope мини покажувачот на брзини, a посебно се водело сметка се да биде во согласност со формата на мотоциклот.

Тука може да се потенцираат и по мерка изработените фелни со големина од  18-инча, потоа 3D печатените air box, по ера изработена хидраулична спојка и главните цилиндри на сопирачките, a како јаготка врз шлагот на тортата  е монохром сивата боја.

Покрај сетот на фотографии, погледнете го и видео записот и уживајте…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Harley-Davidson custom од Грција – половинаа мотоцикл, половина мит

Piaggio MP3 скутерот добива активен аеродинамичен систем?

Akira concept на мотоцкил што просто ве остава без здив!

Honda ADV 150 пристига во Европа

Нови рендери на Bimota КВ4

Aprilia подготвува новTerra 250

Протекоа фотографии на новиот Benelli BN600i

Kawasaki EV Endeavor – електричен мотоцикл со мануелен пренос

Освежување и неколку новини за Lexus LC 500