Првиот автомобил на педали пристигнува на пазарите во Европа на крај на 2022 година

Автомобил со педали? Децата ги обожаваат, а сега треба да ги прифатат и возрасните…

Новиот автомобил се вика Twike 5 и оди во сериско производство. Производителот соодветно го нарекува овој концепт Human Power Hybrid. Со педали, возачот и совозачот помагаат на батеријата што го придвижува електричниот мотор од 70 kW/95 КС, пишуваат специјализираните портали.

При 50 km/h, 10 до 20 проценти од возната моќ може да дојде од мускулната маса (сила). Има две батерии, со капацитет на моќност од 18 kWh и од 36 kWh, кои овозможуваат автономија од 250 и 500 km. Потрошувачката на ова возило треба да биде само 7,3 kWh/100 km, а е минимална поради скромната тежина (600 kg) и аеродинамично простудираната каросерија. Максималната брзина е 190 km/h со голема батерија и 130 km/h со помалата.

Twike 5 – така се вика овој автомобил на педали, нуди простор за 300 литри багаж. Нема волан, а за вртење и возење потребно е извесно време за  да се навикнете. Се„ работи“ со два лоста кои ги држите во рака лево и десно.

Ова возило ќе биде лансирано како мала серија од 500 примероци до крајот на тековната 2022 година.

Инаку, целото возило е долго само 332 см.

Цената е од 39.900 до 49.900 евра. Фабриката кад што се произведува е лоцирана во гратчето Розентал, недалеку од Франкфурт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance

Czinger 21C V Max со 1.350 КС

Subaru го слави седумдесеттиот роденден

Fiat Ritmo: 45 години

Audi A4 Allroad Quattro Heritage Edition