Првиот Suzuki на струја и на две тркала пристига во 2024

Suzuki го објави својот план за постигнување јаглеродна неутралност, наведувајќи дека неговиот прв електричен модел на две тркала се очекува да биде достапен во 2024 година…

Кога Suzuki објави дека го напушта MotoGP по Шпанското GP минатата година, дел од причината беше кажано дека е желбата на компанијата да се фокусира на својата иднина и алтернативните решенија за моќност што ќе треба да ги прифати наместо традиционалните мотори со внатрешно согорување. Засега, Suzuki допрва треба да лансира електрично возило, но тоа ќе се промени во иднина.

Јапонскиот производител објави дека неговиот прв електричен мотор на две тркала ќе биде лансиран во текот на финансиската 2024 година во класата со мал до среден капацитет. Дополнително, Suzuki планира да има осум такви модели во својата постава до 2030 година, кои ќе сочинуваат 25% од понудата. Сепак, ова е само за моделите од патничката класа. „За големите мотоцикли, Suzuki размислува за воведување на јаглеродно неутрални горива“, се вели во соопштението на познатиот производител.

Овде вреди да се напомене дека MotoGP ќе започне да користи делумно нефосилни горива од 2024 година, а целосно нефосилни горива од 2027 година. Suzuki, исто така, објави дека планира да ги прошири своите помали опции за електрична мобилност, како и електричните надворешни бродови со батерии.

Сузуки до 2030 година ќе инвестира вкупно околу 32 милијарди евра, а речиси половина од таа сума е резервирана за инвестиции поврзани со електрификација.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One