QJMotor 701 со два спортски новини во подготовка

Кинескиот QJMotor, сопственик на познати брендови како што се Benelli и Keeway, привлече големо внимание во текот на 2021 година, па дури и го најави својот влез во Moto3 шампионатот оваа година.

Се подготвува уште еден важен потег во историјата на овој производител, а тоа е лансирањето на два нови модели. Во двата случаи ќе има спортски мотоцикли од средна категорија, со зафатнина од 700 кубни сантиметри, кои ќе бидат лансирани во рамките на главниот бренд QJMotor.

Она што го гледате на сликите се QJMotor 701 и 701R – со тоа што вториот е верзија со високи спецификации.

Двете варијанти споделуваат голем број компоненти, вклучително и нова паралелна двојна единица DOHC со капацитет од 693 кубика и достапни 75 КС. И двете се очекува да имаат палење без клуч и TFT табла со инструменти.

Со вакви бројки, кинескиот мотоцикл ќе може да се наметне како ривал на Yamaha R7, кој има 72 КС и нешто помала листа на додатоци.

Цевчестата челична рамка веќе го имаше својот изглед на моделите Chase 700 и SRK700. Се очекува 701 и 701R да го направат целокупниот изглед на оклопот покомпактен, елегантен и привлечен.

Други важни карактеристики вклучуваат Nissin сопирачки и Marzocchi суспензија – што ги очекуваме кај 701R. Во однос на тежината, мотоциклите ќе тежат 193 килограми (701), т.е. 198 kg (701R) во возна состојба. Од друга страна, R7 тежи 188 килограми.

Наскоро се очекуваат повеќе детали од близнаците 701, а на демонстрацијата на новите машини најверојатно ќе учествуваат Елија Бартолини и Матео Бертеле кои се натпреваруваат за тимот на Esponsors Moto3 кој е поддржан од QJMotor.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One