Radical SR10 XXR

Radical ја претставува линијата на модели SR10 со модификации XXR со напредна аеродинамика и ревидирано подесување…

Најзначајната промена во споредба со неговиот претходник е додавањето на централна перка одзади, со дизајн инспириран од тркачките автомобили LMP. Предниот дел е исто така дотеран, со подобрено ракување и подобрена ефикасност на ладењето.

Сплитерот и дифузорот се опционално достапни во јаглеродни влакна за дополнително намалување на тежината, заедно со опционална контролна табла од карбонски влакна. Има и лесни 15-инчни предни и 16-инчни задни алуминиумски тркала.

Како опција е наведена и безбедносна структура со Halo која ги штити главите на возачот и совозачот во случај на несреќа. За возење беше избран 2,3-литарски мотор на Ford, но подесен од Radical Performance, со турбополнач Garrett и тркачки издувен систем.

Има 317 kW/431 КС и вртежен момент од 515 Nm, кој се пренесува на задната оска преку шест-брзински секвенцијален менувач на Hewland и диференцијал со ограничено лизгање.

Треба да се напомене дека автомобилот тежи само 725 килограми. „Спортистот“  со ознака SR10 XXR забрзува од 0 до 96 km/h за само 2,4 секунди.  За запирање се грижи системот за сопирање со дискови од 315 mm во дијаметар.

Инаку, Radical SR10 XXR е веќе достапен за нарачка, а производството треба да започне оваа пролет.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

Hyundai Sonata модел за 2024-та

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“